Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum - orlik mieszańcowy

Aquilegia x hybrida, A. cultorum - orlik mieszańcowyPochodzenie i opis: Rośnie dziko w północnej Afryce, na Wyspach Kanaryjskich, w Europie. Wytwarza mięsiste, grube kłącza. Wysokość 40-70 cm. Tworzy wzniesioną kępę, rzadką i wymagającą podpory w czasie silnych wiatrów. Liście złożone, trójdzielne, niebieskawo zielone, żółknące po kwitnieniu. Kwiaty w barwach zależnych od odmiany, o charakterystycznym kształcie, zebrane po kilka do kilkunastu na jednym pędzie kwiatostanowym. Kwitnienie w V-VI. Owocem są mieszki. Orliki łatwo się rozsiewają. Zawiera substancje trujące. Należy do bylin krótkowiecznych.Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum - orlik mieszańcowy

Wymagania: Stanowisko półcieniste, bo wtedy lepiej i dłużej kwitnie. Nie lubi pełnego słońca. Gleba żyzna, średnio wilgotna, lekka, próchniczna.

Uprawa: Podlewać w czasie suszy. Rośliny muszą być regularnie wymieniane co kilka lat. Usuwać przekwitłe kwiaty, aby nie dopuścić do samosiewów.

Rozmnażanie: Z nasion wysiewanych w III-VI, w temp.ok.20°C. Jeżeli zbieramy nasiona z własnej rabaty, to wysiewamy je od razu po zbiorze. Rośliny łatwo krzyżują się. Kiełkują łatwo na świetle po upływie 5-6 tygodni. Podział jest trudny i ryzykowny.

Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum - orlik mieszańcowyZastosowanie: Na rabatach, na kwiat cięty, niższe gatunki i odmiany do ogródków skalnych i alpinarium. Nie zaleca się sadzić go na brzegu rabaty, gdyż zanikają po kwitnieniu.

Dekoracyjność: Charakterystyczne kwiaty, bez walorów zdobniczych po okresie kwitnienia.

 

 

 


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera