Aster dumosus - aster krzaczasty, karłowy, marcinek krzaczasty

Aster dumosus - aster krzaczasty, karłowy, marcinek krzaczastyPochodzenie i opis: Dziko rośnie w Ameryce Północnej. Odmiany ogrodowe otrzymane w wyniku prac hodowlanych (skrzyżowanie z A.novi-belgii). Wysokość 15-50 cm – wśród astrów jesiennych wyróżnia się więc niskim wzrostem. Pokrój zwarty, kulisty. Wytwarza podziemne rozłogi i dzięki nim rozrasta się na znacznych przestrzeniach (w odróżnieniu od A. novi-belgii). Liście wąsko lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty koszyczkowate, zebrane w wiechy, w odcieniach fioletu i różu, na ogół z żółtym środkiem. Kwitnienie we IX-X.

Wymagania: Gatunek niewybredny, jeden z najmniej wymagających wśród bylin ogrodowych, polecany nawet początkującym amatorom. Stanowisko słoneczne, chłodne. W miejscu ocienionym słabiej kwitnie i jest podatniejszy na choroby grzybowe. Upał dobrze znosi tylko przy obfitym podlewaniu. Gleba średnio wilgotna do wilgotnej, próchniczna. Podatny na mączniaka prawdziwego.

Uprawa: Obficie podlewać w czasie upałów (zapobiega to wystąpieniu mączniaka prawdziwego). Na słońcu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (głównie mączniaka prawdziwego). Ściąć rośliny po kwitnieniu. Warto rośliny co 3-4 lata przesadzać i jednocześnie dzielić, jednak swojej żywotności nie tracą przez 5-6 lat.

Rozmnażanie: Przez podział zimą lub w IV-VI. Sadzonki wierzchołkowe w IV-V, ukorzeniające się przez 20-25 dni.

Zastosowanie: Na pierwszym planie rabat bylinowych, na obwódki rabat, do grup na trawnikach. Szczególnie pięknie prezentuje się w dużych grupach. Łatwo rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, dzięki czemu świetnie nadaje się na wypełnianie luk między kamieniami. Może być także sadzony w pojemnikach. Wyższe odmiany nadają się na kwiat cięty. Roślina miododajna.

Dekoracyjność: Pokrój w czasie kwitnienia, kwiaty.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera