Aster novi-belgii - aster nowobelgijski, marcinki nowobelgijskie, aster wirginijski, marcinki wirginijskie

Aster novi-belgii - aster nowobelgijski, marcinki nowobelgijskie, aster wirginijski, marcinki wirginijskiePochodzenie i opis: Pochodzi z Ameryki Północnej, z Wirginii, z wilgotnych łąk, z pobliża brzegów wód. Wysokość 60-140 cm. Wytwarza liczne rozłogi i odrosty korzeniowe, przez co silnie i szybko się rozrasta. Tworzy wzniesioną kępę często wymagającą podpór. Liście lancetowate, gładkie, ciemnozielone. Kwiaty o barwach zależnych od odmiany, zebrane w luźne, rozpierzchłe, silnie rozrastające się wiechy, otwarte nawet w czasie deszczu i po ścięciu. Kwiaty są bardzo liczne i pokrywają obficie roślinę na prawie całej wysokości (u Aster novae-angliae kwiaty tylko na wierzchołkach). Kwitnienie w VIII-X. Gatunek ten ma tendencję do ogołacania się od środka, szybko się też starzeje wskutek silnego rozrastania się przez rozłogi i wyczerpywania gleby.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, chłodne. Gleba średnio wilgotna do wilgotnej, próchniczna, głęboka, zasobna w składniki pokarmowe, gdyż ma bardzo duże potrzeby pokarmowe. Na dobrze przygotowanej glebie może rosnąć nawet przez 8-10 lat. Nie lubi zbyt ciepłych stanowisk, ani piaszczystych gleb. Wrażliwy na mączniaka prawdziwego (szczególnie mieszańce kwitnące czerwono).

Uprawa: Gatunek ten nie znosi stłoczenia i wymaga sadzenia w odstępach nawet do 100cm (w zależności od odmiany). Dostarczać nawozów z małą ilością azotu. Obficie podlewać w czasie suszy (co również zapobiega rozwojowi mączniaka prawdziwego). Nie można dopuścić do przeschnięcia karpy, gdyż wpływa to ujemnie na rozwój kwiatostanów i długotrwałość kwitnienia. Palikować pokładające się pędy. Skracać pędy po kwitnieniu. Jesienią można obkładać kępy dobrze rozłożonym obornikiem. Warto rośliny odmładzać od środka. Polega to na wycinaniu starych, zdrewniałych środków karp i zapełnianiu tych miejsc świeżą ziemią tak, aby rozłogi mogły się z powrotem rozrastać do środka kępy. Przesadzać rośliny, gdy nadmiernie się rozrosną oraz gdy zaczynają się nadmiernie ogołacać od środka. Wymaga rozsadzania co 3-5 lat, ponieważ potem rośliny starzeją się, chorują i wyglądają bardzo nieestetycznie.

Rozmnażanie: Przez podział zimą lub w IV-V. Podział polega na odejmowaniu jednorocznych lub dwuletnich 15-20-centymetrowych rozłogów z wyrastającymi pędami i młodymi korzeniami. Tak przygotowane i odpowiednio wysadzone części rośliny już w tym samym roku dadzą silne, obficie kwitnące kępy. Zbyt stare części roślin nie nadają się do oddzielania. Przez odrosty lub sadzonki wierzchołkowe w IV-VI.

Zastosowanie: Na nasłonecznione rabaty, do grup ogrodowych i parkowych, na obwódki, żywopłoty. Na kwiat cięty. Roślina miododajna.

Dekoracyjność: Wysokość i kwiaty.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera