Forsythia x intermedia – forsycja pośrednia

Forsythia x intermedia – forsycja pośrednia


Pochodzenie i opis
Forsythia x intermedia - forsycja pośrednia
Forsythia x intermedia – forsycja pośrednia

Forsythia x intermedia – forsycja pośrednia to podstawowy krzew liściasty sadzony w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Jego ogromną i właściwie jedyną ozdobą są złocisto żółte wiosenne kwiaty.

Jest to mieszaniec wyhodowany przez człowieka.

Forsycja to krzew dorastający do 3 m wysokości. Pędy są prawie puste w środku, mają ewentualnie blaszkowaty rdzeń. Pączki są zróżnicowane na liściowe i kwiatowe. Pączki kwiatowe skupione najczęściej w węzłach, po 2-6 obok siebie. Liście są zmienne, lancetowate i piłkowane, czasem 3-dzielne lub 3-klapowe. U niektórych odmian liście przebarwiają się jesienią na czerwono.

Pąki kwiatowe tworzą się latem poprzedniego roku. Kwiaty są 4-płatkowe,  intensywnie żółte. Kwiaty rozwijają się przed rozwojem liści (IV-V). Kwitnące krzewy są całe żółte i doskonale widoczne z daleka.

Forsythia x intermedia - forsycja pośrednia
Forsythia x intermedia – forsycja pośrednia
Forsythia x intermedia 'Densiflora'
Wyjątkowo gęste kwiaty ma odmiana 'Densiflora’ – gęstokwiatowa
Wymagania

Forsycja wymaga stanowiska słonecznego. Preferuje gleby przeciętne, lekkie i żyzne. Nie znosi gleb bardzo suchych. Doskonale rośnie w warunkach miejskich. W surowe zimy przemarza. Szczególnie cierpią pąki kwiatowe. Szybko regeneruje się po ścięciu.

Cięcie znosi bardzo dobrze. Najlepiej przeprowadzać je zaraz po kwitnieniu, przed tworzeniem się pąków kwiatowych na kolejny sezon. Przycinamy najczęściej 1/3 przekwitniętych pędów.

Co kilka lat warto forsycje odmładzać. Przycinamy je wtedy wczesną wiosną prawie przy samej ziemi. Niestety musimy się liczyć z tym, że już w tym roku kwitnienia forsycji nie będzie. Innym sposobem odmładzania jest wycinanie co kilka lat najstarszych pędów u samej podstawy.

Rozmnażanie

Forsycję łatwo rozmnaża się przez sadzonki zielne wykonywane w VII.

Można też wykonać późną jesienią sadzonki zdrewniałe. Jest to sposób najczęściej stosowany. Na sadzonki zdrewniałe wycinamy pędy 1-2-letnie. Dolną część sadzonki tniemy dokładnie w węźle. Pędy forsycji są puste w środku i taka część nie wypuści korzeni. Tylko węzły są pełne i mogą wytworzyć korzenie. Sadzonki dołujemy w miejscu chłodnym ale zabezpieczonym przed mrozem. Sadzimy do ukorzenienia wiosną.

Zastosowanie

Forsycja jest powszechnie stosowana w terenach zieleni. Sadzona jest w niewielkich grupach jednogatunkowych lub zestawiana z innymi krzewami. Wykorzystuje się ją często na niestrzyżone  żywopłoty, rzadziej na żywopłoty strzyżone. Pięknie prezentuje się jako soliter (pojedynczy krzew) na trawnikach. Kwiaty doskonale nadają się do przyspieszania w wazonie. Pyłek kwiatowy jest chętnie zbierany przez pszczoły.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne