Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistnaPochodzenie: Japonia, Chiny.

Dekoracyjność: Pnącze wijące się pędami, o zdobne przede wszystkim z bujnego ulistnienia, kwiaty bez znaczenia zdobniczego, owoce zielone jadalne ("kiwi").

Opis: Pnącze dorastające do kilkunastu metrów, wijące się pędami. Rdzeń wewnątrz pędów blaszkowaty. Liście sercowate, skórzaste, ciemnozielone. Kwiaty dość duże, białe z czerwonymi pylnikami, pachnące, zebrane w pęczki w kątach liści. Kwitnienie w V-VI. Jest to roślina dwupienna (oddzielnie egzemplarze męskie i żeńskie). Owocem jest zielonkawa jagoda, o słodkawym smaku (nieco przypominającym kiwi) i dużej wartości odżywczej, owoce dojrzewają we IX. Aby otrzymać owoce należy posadzić obok siebie egzemplarz męski i żeński.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna, owoceWymagania: Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Gleby żyzne, wilgotne, dobrze reaguje na dodanie nawozu organicznego. Preferuje gleby wapienne. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Bardzo dobrze znosi nasze zimy.

Zastosowanie: Gatunek ozdobny i użytkowy (jadalne owoce). Doskonale nadaje się do pokrywania ścian (potrzebna krata lub siatka), altan i pergoli.

Rozmnażanie: Wysiew nasion, sadzonki zielne i odkłady.


Inne drzewa i krzewy:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera