Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny

Helianthus annuus - słonecznik zwyczajnyHelianthus annuus - słonecznik zwyczajnyPochodzenie: Ameryka Północna

Wysokość: do 300 cm, niektóre odmiany dorastają zaledwie do 20-40 cm.

Pędy i liście: Łodygi wzniesione, proste, bardzo słabo rozgałęzione. Liście duże, sercowate. Pędy i liście szorstko owłosione i lepkie. Wytwarza głęboki korzeń palowy.

Kwiaty: Kwiaty zebrane w bardzo duże koszyczki kwiatowe, kwiaty języczkowate najczęściej żółte lub ceglaste, koszyczki mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwiaty są miododajne. Kwiaty słonecznika mają specyficzną właściwość - "podróżują " przez cały dzień w kierunku słońca, a po zachodzie zwracają się znów ku wschodowi. zjawisko to nazywa się heliotropizmem.

Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny

Nasiona: Podłużne, szarobrązowe niełupki (20-50sztuk/1g)

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe, gleba żyzna, zasobna, z małą ilością wapnia. Ze względu na swoją budowę (głęboki korzeń, owłosiona łodyga i liście) jest bardzo odporny na okresowe susze. Dobrze też znosi krótkotrwałe przymrozki, nawet do -4oC. Ze względu na dużą masę zieleni ma duże wymagania pokarmowe, wymaga nawożenia nawozem wieloskładnikowym raz na tydzień.

Pole słoneczników na Węgrzech (wszystkie kwiaty wykręcają się w stronę słońca-heliotropizm)

Zastosowanie: Rabaty, kwiat cięty (niezbyt trwałe w wazonie), osłony (odmiany wysokie), roślina doniczkowa (odmiany karłowe). Słonecznik jest też cenną rośliną użytkową - jego nasiona zawierają 45% tłuszczu i 40% białka, liczne witaminy i kwasy organiczne - dlatego produkty słonecznika są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Uprawa: Wysiew do gruntu w IV-V, punktowo lub gniazdowo (po 3-5 nasion w jedno miejsce) co 15-18 cm. Po wzejściu pozostawia się jedną, najsilniejszą roślinę.


 

 

Inne gatunki jednoroczne wysiewane do gruntu:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera