Nigella damascena – czarnuszka damasceńska

Nigella damascena – czarnuszka damasceńska


Nigella damascena - czarnuszka damasceńska
Nigella damascena – czarnuszka damasceńska
Pochodzenie i opis

Nigella damascena – czarnuszka damasceńska ma oryginalne kwiaty zaopatrzone w kołnierzyk liści podkwiatkowych. Jej owoce nadają się do zasuszania. Rośnie dziko w basenie Morza Śródziemnego. Dorasta do 50 cm. Pędy czarnuszki są  wzniesione, rozgałęzione, gęsto ulistnione. Liście są pierzaste, bardzo delikatne, „koperkowate”. Są one dużą ozdobą rośliny.

Czarnuszka jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu. Jest ozdobna zarówno z kwiatów jak i z owoców.

Kwiaty czarnuszki są najczęściej niebieskie, rzadziej różowe i białe. Są osadzone pojedynczo  na wierzchołku pędu kwiatostanowego.

Kwiaty czarnuszki są otoczone charakterystycznym, bardzo ozdobnym „kołnierzem” postrzępionych liści podsadkowych.

Czarnuszka kwitnie w VII-VIII. Owocem jest mieszek przypominający makówkę, doskonały do suchych bukietów. Nasiona są niewielkie, lekko kanciaste, intensywnie czarne – stąd nazwa rośliny (450-600 sztuk/1 g). Nasiona są jadalne, choć jako przyprawa wykorzystywane są nasiona czarnuszki siewnej.

Nigella damascena - czarnuszka damasceńska, owoc
Nigella damascena – czarnuszka damasceńska, owoc
Wymagania i uprawa

Czarnuszka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Dobrze czuje się na przeciętnej glebie ogrodowej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe. W czasie suszy wymaga systematycznego podlewania. Wytwarza palowy system korzeniowy i nie znosi przesadzania.

Nasiona czarnuszki wysiewamy do gruntu w III-IV. Konieczne jest przykrycie nasion ziemią, gdyż kiełkują wyłącznie w ciemności. Warto dosiewać kolejne partie nasion co 2 tygodnie do końca V, dzięki czemu uzyskamy kwitnące rośliny do jesieni.

Zastosowanie

Czarnuszka damasceńska to oryginalna roślina na letnie kwietniki. Może być stosowana na kwiat cięty, gdyż kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie. Owoce są doskonałe na suche bukiety.

Nasiona krewniaczki – czarnuszki siewnej wykorzystywane są w kuchni (tzw. czarny kminek) ze względu na ich ostry smak i zapach oraz bardzo bogaty skład witaminowy i mineralny (szczególnie często dodawana do pieczywa).

Czarnuszki są też cennymi roślinami leczniczymi i kosmetycznymi.

Nigella damascena - czarnuszka damasceńska


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne