Papaver somniferum - mak lekarski

Papaver somniferum - mak lekarskiPochodzenie: Dokładne pochodzenie nie jest znane ze względu na długą historię uprawy jako rośliny użytkowej.

Wysokość: do 90-140 cm

Pędy i liście: Pędy wzniesione, rozgałęzione, puste w środku, z woskowym niebieskawym nalotem, gęsto ulistnione od dołu. Pędy wydzielają po zranieniu mleczny sok. Liście jajowate, ząbkowane. Wytwarza silny korzeń palowy.

Kwiaty: Duże, osadzone pojedynczo na długich pędach kwiatostanowych, pojedyncze, półpełne lub pełne, bardzo nietrwałe. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, nie ma natomiast barwy żółtej i niebieskiej.

Nasiona: Niebieskawe, białe, beżowe, brązowe (w zależności od barwy kwiatów) okrągłe, niewielkie ("mak") (3000-4000 sztuk/1g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, wapienna, ciepła. Nie znosi długich opadów (mączniak rzekomy). Mak nie znosi przesadzania (ze względu na nierozgałęziony korzeń palowy). Jest odporny na niskie temperatury.

Zastosowanie: Przede wszystkim na rabaty, ścięty w fazie pąka nadaje się do wazonu. Ścięty koniec należy opalić nad płomieniem aby zapobiec wyciekowi soku mlecznego i przedłużyć trwałość.

Uprawa: Wysiew do gruntu w III-IV (lub jesienią). Po wzejściu siewki przerywamy.


Inne gatunki jednoroczne wysiewane do gruntu:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera