Tropaeolum majus - nasturcja większa

Tropaeolum majus - nasturcja większa, doskonała roślina okrywającaPochodzenie: Ameryka Południowa - tam jest byliną (rośliną wieloletnią).Tropaeolum majus - nasturcja większa, charakterystyczna ostroga

Wysokość: W zależności od odmiany - od 20 cm dla odmian o pokroju kulistym do 300 cm - odmiany pnące i płożące.

Pędy i liście: Soczyste, gładkie, kruche, bardzo często pnące. Liście okrągłe, wgłębione w środku, osadzone na długim ogonku. Liście są gęste i stanowią poza kwiatami element dekoracyjny nasturcji. Wyselekcjonowano też odmiany o liściach biało i żółto zielonych.

Kwiaty: Osadzone pojedynczo w kątach liści na szypułkach. pięciopłatkowe, niesymetryczne. Płatki zebrane są od spodu w charakterystyczną ostrogę . Barwa najczęściej pomarańczowa lub żółta, rzadziej ceglasta. Płatki kwiatów mają ostry smak przypominający rzeżuchę i są często używane do przyprawiania potraw.

Tropaeolum majus nasiona

Nasiona: Duże pomarszczone, jasno brązowe orzeszki, wykorzystywane w kuchni (8-20 sztuk/1g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne do półcienistego, ciepłe. Gleba dość żyzna, próchniczna, najlepiej gliniasto-piaszczysta. Nie lubi zbyt wilgotnej i zbyt przenawożonej gleby, z na stanowiskach zacienionych słabiej kwitnie. Nasturcja jest uwielbiana przez mszyce, szczególnie w suche lata. Nie gardzą nią również pchełki ziemne i gąsienice motyli.

Tropaeolum majus - nasturcja większa, odmiana VariegataZastosowanie: Odmiany niskie są wykorzystywane na rabatach, jako kwiat cięty, a także do obsadzania skrzynek balkonowych. Wysokie odmiany są doskonałe jako roślina pnąca na altanach i płotach oraz zwisająca z pojemników. Zastosowanie także w kuchni - zarówno płatki kwiatów jak i nasiona (w occie przypominają w smaku kapary)

Uprawa: Wysiew punktowo po 2-3 nasiona do gruntu w V/VI (po majowych przymrozkach).


Inne gatunki jednoroczne wysiewane do gruntu:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera