Cobaea scandens - kobea pnąca

Cobaea scandens - kobea pnącaPochodzenie: Meksyk, gdzie jest byliną.

Wysokość: Pnącze dorastające do 2 - 6 m

Pędy i liście: Pędy długie, gęsto ulistnione. Liście pierzastozłożone, zakończone wąsami czepnymi. Roślina wytwarza bardzo dużą masę zieleni i jest ozdobna nawet, gdy nie kwitnie. Liście nabierają fioletowego koloru, gdy utrzymuje się niska temperatura powietrza (szczególnie jesienią). 

Kwiaty: Duże, kielichowate, osadzone na długich szypułkach, wyrastające pojedynczo z kątów liści. Barwa fioletowa lub biała (pąki i nie rozwinięte kwiaty zielonkawe). Kwiaty wyglądają jak filiżanki na spodeczkach (stąd angielska nazwa cup and saucer vine). Kwitnienie długie - nawet do pierwszych przymrozków. Czasami udaje się roślinie wytworzyć w naszych ogrodach owoce (zielone wielkości śliwki), z których można zebrać owoce. Cobaea scandens - kobea pnąca

Nasiona: Duże, brązowe, spłaszczone (15 sztuk/1g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne (w miejscach zacienionych i w deszczowe lato roślina wolniej rośnie i słabiej kwitnie, wytwarza za to ogromną masę zielonych liści), ciepłe, zaciszne. Gleba gliniasta, próchniczna, dostatecznie wilgotna. Wymaga regularnego podlewania i zasilania. Po przymrozkach roślina zamiera, ale jeżeli mamy do dyspozycji chłodne jasne pomieszczenie (np. chłodną szklarnię), to możemy roślinę przetrzymać przez zimę, podobnie jak pelargonie. Wiosną należy wtedy roślinę mocno przyciąć w celu zmuszenia rośliny do wytworzenia nowych pędów.

Zastosowanie: Do pokrywania południowych ścian budynków (należy przygotować kratkę podporową), przy siatkach ogrodzeniowych, altanach, pergolach.

Uprawa: Wysiew nasion w II-III do szklarni o temp. 20oC. Na miejsce stałe wysadzamy rozsadę w drugiej połowie V. Odstępy sadzenia 40cm  - 60 cm. Gatunek można też rozmnażać przez sadzonki sporządzane w VIII lub zimą, z roślin przechowywanych w ciepłej szklarni.


 Pozostałe gatunki roślin jednorocznych produkowanych z rozsady:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera