Sadzimy iglaki

Sadzimy iglaki


Drzewa i krzewy iglaste to specyficzna grupa roślin ozdobnych – z jednej strony są przystosowane do warunków zimy (mrozy, wysuszające wiatry, brak dostępnej wody w glebie), z drugiej zaś nie przechodzą zimą okresu spoczynku i są bardziej od innych roślin narażone na niekorzystne warunki pogodowe. Dlatego szczególnie dużo uwagi należy poświęcić na przygotowanie odpowiedniego miejsca dla iglaków oraz na prawidłowe sadzenie tych roślin.

Jak iglaki znoszą przesadzanie

Łatwość przyjęcia się roślin iglastych zależy oczywiście od rodzaju i gatunku. Najłatwiej przyjmują się krzewy – cisy, żywotniki, cyprysiki. Mają one dobrze rozgałęziony system korzeniowy i mogą być przesadzane nawet w starszym wieku i z odkrytymi korzeniami. Drzewa iglaste – sosny, świerki, jodły wytwarzają palowy, słabo rozgałęziony system korzeniowy, dlatego przyjmują się gorzej i najlepiej jest sadzić rośliny doniczkowane, z dobrze wykształconą bryłą korzeniową. Natomiast jałowce mają najczęściej korzenie długie, delikatne, szeroko rozpostarte, co powoduje, że szczególnie nie lubią przesadzania i najlepiej wysadzać je z pojemników.

Łatwość przyjęcia iglaków zależy od sposobu ich produkcji. Rośliny produkowane w pojemnikach wykształcają zwartą bryłę korzeniową, dlatego przyjmują się one łatwo niemal przez cały okres wegetacji. Rośliny wykopywane z gruntu (z tzw. gołym korzeniem) mają gorzej rozwiniętą bryłę korzeniową, korzenie są mniej lub bardziej uszkadzane podczas wykopywania i sadzenie takich roślin obarczone jest większym ryzykiem.

Terminy sadzenia

Rośliny iglaste mają w ciągu wegetacji dwa duże „zrywy” wzrostowe – wiosenny w maju i letni w lipcu. W tym czasie iglaki wytwarzają młode przyrosty i są szczególnie wrażliwe na niekorzystne warunki. Dlatego też w okresie intensywnego wzrostu nie powinniśmy przesadzać roślin iglastych, szczególnie tych z gołym korzeniem. Najlepszym terminem sadzenia i przesadzania iglaków jest okres od połowy sierpnia do końca września. W tym czasie iglaki zakończyły już tegoroczny przyrost, młode pędy nieco zdrewniały, kończą się upały i często padają wczesnojesienne deszcze. Rośliny mają jeszcze dużo czasu do pierwszych mrozów, zdążą się więc dobrze ukorzenić przed zimą.

Drugi dobry termin to przełom kwietnia i maja, przed pierwszym przyrostem iglaków i po minięciu groźby silniejszych mrozów. Termin ten jest o tyle niekorzystny, że w okresie przyjmowania się roślin mogą nastać silne majowe upały. Rośliny szkółkowane w pojemnikach teoretycznie możemy sadzić przez cały okres wegetacji, wyłączając oczywiście okresy mrozu i bardzo silnych upałów.

Wybór miejsca

Wszystkie iglaki najlepiej będą się czuły w miejscu zacisznym, osłoniętym od silnych wiatrów (większość iglaków to typowe rośliny leśne). Niektóre z nich dobrze znoszą lekkie ocienienie (wiele gatunków jodeł i odmian cisów, choina), większość jednak preferuje miejsca dobrze nasłonecznione (sosny, świerki, modrzewie, niektóre gatunki jodeł, odmiany cisów, cyprysiki, jałowce, żywotniki). Zwykło się sądzić, że wszystkie iglaki wymagają gleby mocno kwaśnej. W rzeczywistości większość z nich najlepiej rośnie na przeciętnej, lekko kwaśnej glebie, a niektóre wolą wręcz podłoże odkwaszone (cisy, niektóre sosny i jałowce).

 Sadzenie iglaków krok po kroku

Gdy już wybraliśmy dogodne miejsce w ogrodzie oraz odpowiednie gatunki i odmiany, przystępujemy do czynności związanych z sadzeniem. Pojemnik z rośliną umieszczamy w wiadrze z wodą i czekamy aż bryła korzeniowa przestanie „puszczać bąbelki”.

W tym czasie zajmujemy się glebą. Szczególnie dokładnie musimy pozbyć się chwastów trwałych – perzu, mniszka i podagrycznika, podczas przekopywania podłoża bardzo starannie wybieramy ich kłącza i korzenie. Przekopaną glebę uzupełniamy kompostem lub torfem (odkwaszonym w zależności od potrzeb gatunku).  Wykopujemy dołek nieco głębszy niż bryła korzeniowa rośliny, na dno wsypujemy żyzne podłoże (kompost, torf) i wlewamy wodę. Wyjmujemy roślinę z pojemnika (tak, tak … widziałam takie nasadzenia nie wyjęte z doniczek…) i umieszczamy na takiej głębokości jak rosła w pojemniku. Obsypujemy bryłę korzeniową ziemią, po czym ugniatamy nogami glebę wokół rośliny. Ziemię uciskamy na tyle mocno, żeby dookoła powstało zagłębienie (misa). W misę wlewamy wodę i czekamy aż lekko wsiąknie. Misę uzupełniamy warstwą kory (zapobiega wysychaniu, rozwojowi chwastów i zamarzaniu gleby zimą).

Po posadzeniu iglaki wymagają naszej szczególnej uwagi. Jeżeli nie możemy liczyć na deszcz musimy rośliny codziennie obficie podlewać, a podczas suchej wietrznej pogody – rano lub wieczorem dodatkowo zraszać rośliny, aby zapobiec wysychaniu.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne