Sadzimy rozsadę roślin jednorocznych

Sadzimy rozsadę roślin jednorocznych


Na kwietniku dywanowym rośliny sadzimy bardzo gęsto

Druga połowa maja to główny termin sadzenia rozsady roślin rabatowych (tzw. rabatówki). Sklepy ogrodnicze przeżywają w tym czasie istne oblężenie, musimy natomiast pamiętać, że warunki pogodowe każdego roku są różne i warto przed zakupem i wysadzeniem roślin obejrzeć prognozę pogody na kilka najbliższych dni i upewnić się, że nie będzie przymrozków.

 

Dobrze wykształconą, krępą i zahartowaną rozsadę możemy wysadzać dopiero wtedy, gdy minie groźba ostatnich wiosennych przymrozków (ok. połowy maja – po tzw. zimnej Zośce). Sadzenie najlepiej przeprowadzić w pochmurną, a nawet lekko deszczową pogodę. Jeżeli nie możemy liczyć na taką pogodę, to sadzimy rozsadę po południu, gdy słońce nie operuje już tak mocno. Przed sadzeniem rośliny powinny być obficie podlane (najlepiej dzień wcześniej).

W przygotowanym wcześniej podłożu (odchwaszczonym, spulchnionym,wyrównanym, a w przypadku bardzo słabej gleby – wymienionym na przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe) robimy małą łopatką odpowiedni do rośliny dołek i sadzimy na taką głębokość, jak rosła w doniczce. Po wysadzeniu ziemię wokół rośliny lekko ugniatamy i obficie podlewamy. Podobną technikę stosujemy w przypadku sadzenia roślin do pojemników (misy, skrzynki, donice).

Rozstawa, w jakiej wysadzamy rośliny zależy przede wszystkim od gatunku, a nawet odmiany rośliny, a także od przeznaczenia rośliny. Przybliżone rozstawy, w jakich powinno się wysadzać rozsadę roślin jednorocznych przedstawia tabela.

(Chojnowscy E. i M.: Najpiękniejsze kwiaty letnie, Multico, Warszawa 2002)

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne