Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany

Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany


Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany
Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany
Pochodzenie i opis

Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany ma duże barwne liście oraz pnące lub zwisające pędy. Nie jest znany obecnie w stanie dzikim. Uprawiany jest głównie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Środkowej.

Jest gatunkiem silnie rosnącym. Jego pędy mogą dorastać w czasie jednego sezonu do 5 metrów.

Wilec ziemniaczany tworzy pod ziemią jadalne bulwy – bataty, słodkie ziemniaki.

Jest rośliną wieloletnią, ale u nas traktowana jest jako roślina sezonowa ze względu na wrażliwość na ujemne temperatury.

Wytwarza płożące, obficie ulistnione pędy. Liście są główną ozdobą rośliny. Są duże, klapowane, w zależności od odmiany zielone, żółte lub purpurowe. Kwiaty są duże, lejkowate, lekko fioletowe, podobne do kwiatów wilca purpurowego czy powoju.

W naszych warunkach gatunek ten rzadko zakwita. Wymaga do zakwitnięcia krótkiego dnia i po prostu nie zdąża zakwitnąć w ciągu naszego sezonu wegetacyjnego.

Dlatego jest traktowany wyłącznie jako sezonowa roślina ozdobna z liści.

Ipomoea batatas - wilec ziemniaczany
Ipomoea batatas – wilec ziemniaczany
Ipomoea batatas - wilec ziemniaczany
Kwitnący wilec
Wymagania i uprawa

Tylko w pełnym słońcu odmiany o barwnych liściach prawidłowo się wybarwiają. Ze względu na dużą masę zieloną wymaga gleby zasobnej, dobrze uprawionej, ale przepuszczalnej. Wymaga regularnego podlewania szczególnie we wczesnym okresie rozwoju, póki nie wytworzy bulwy spichrzowej. Wydłużające się pędy warto uszczykiwać, wtedy wilec ładnie się rozkrzewia.

Przed zimą można wykopać bulwy i przechować w miejscu chłodnym i ciemnym do wiosny (podobnie jak ziemniaki).

Rozmnażanie

Wilec ziemniaczany w warunkach amatorskich możemy rozmnażać:

  • przez sadzonki wierzchołkowe. Jednak ukorzeniają się trudno i wymagają do ukorzenienia wysokich temperatur. Sadzonki można pobrać jesienią, ale wtedy jest problem z przechowaniem ich do wiosny. Można też je pobrać z podkiełkowanych bulw na wiosnę.
  • przez wiosenny podział bulw. Bulwy dzielimy na takie kawałki, aby każdy posiadał pąk, z którego wyrosną nowe pędy.
  • przez wysiew nasion pod osłonami w III. Nasiona należy wcześniej namoczyć przez 24 godziny w chłodnej wodzie. Nasiona są mocno trujące.
Zastosowanie

Wilec ziemniaczany jest obecnie bardzo modną rośliną pojemnikową. Doskonale komponuje się z roślinami kwitnącymi i ozdobnymi z liści. Szczególnie ładnie wygląda w wysokich pojemnikach, z których miękko się zwiesza. Bardzo ładnie wygląda też jako roślina obwódkowa.

Ipomoea batatas - wilec ziemniaczany
Wilec ziemniaczany – odmiana o liściach purpurowych

14

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne