Ipomoea lobata (Ipomoea versicolor, Mina lobata) – wilec klapowany

Ipomoea lobata – wilec klapowany


"<yoastmark

Ipomoea lobata (Ipomoea versicolor, Mina lobata) – wilec klapowany jest silnie rosnącym pnączem o oryginalnych kwiatach przypominających płomienie ognia. Rośnie dziko w Meksyku, jest tam rośliną wieloletnią. Dorasta w ciągu sezonu nawet do 5 metrów. Pędy ma długie, mocno owijające się wokół podpory. Liście są duże, sercowate, złożone z trzech listków.

Wilec klapowany jest byliną, ale u nas traktowany jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Wilec klapowany wytwarza bardzo oryginalne kwiaty zebrane w jednostronne grona. Kwiaty w gronie stopniowo zmieniają barwę – najstarsze, rozwinięte są białe, środkowe są żółte i pomarańczowe, a najmniej rozwinięte, wierzchołkowe są czerwone. W pełni rozwinięte kwiatostany przybierają tylko jedną barwę – kremowo białą. Kwitnie w drugiej połowie lata i jesienią. Nasiona są stosunkowo duże, kanciaste, ciemnobrązowe.

Ipomoea lobata (Ipomoea versicolor, Mina lobata) - wilec klapowany
Kwiaty wilca klapowanego
Wymagania i uprawa

Ładnie i obficie kwitnie tylko na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych stale lekko wilgotnych. Natomiast nadmierne nawożenie może spowodować jedynie bujny przyrost części zielonych, a słabe kwitnienie. Planując ten gatunek w ogrodzie musimy pamiętać o zapewnieniu roślinie mocnych podpór.

Nasiona wysiewamy w III-IV pod osłonami, najlepiej bezpośrednio do doniczek. Nasiona są duże i można wysiać po kilka do jednej doniczki. Przed wysiewem warto namoczyć nasiona przez 24 godziny w ciepłej wodzie, aby zwiększyć przepuszczalność łupiny nasiennej. Siewki rosną szybo i jeszcze pod osłonami będą wymagały podpór – w każdą doniczkę wkładamy tyczkę. Rozsadę sadzimy do gruntu pod koniec maja.

Nasiona można też wysiać w V do gruntu, ale możemy nie doczekać się na kwiaty, gdyż gatunek ten ma długi okres wegetacji.

Ipomoea lobata - wilec klapowany

Zastosowanie

Jest to doskonałe pnącze ogrodowe ozdobne z kwiatów. Świetnie wygląda wijąc się przy ogrodzeniach, pergolach, werandach. Jest dodatkowo ceniony za swoje późnoletnie i jesienne kwitnienie. Kwiaty można zrywać do wazonu.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne