Iresine herbstii – irezyna Herbsta


Iresine herbstii – irezyna Herbsta
Irezyna Herbsta
Pochodzenie i opis

Iresine herbstii – irezyna Herbsta rośnie dziko w Brazylii. Osiąga wysokość 20-40 cm. Ma pokrój krzaczasty. Pędy i liście są purpurowe.

Iresyna jest byliną, która nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych. Zimuje w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem w postaci ulistnionych pędów.

Irezyna jest ozdobna z liści.  Liście są owalne, mięsiste, purpurowe z wyraźnie zarysowanym żyłkowaniem. Kwiaty nie mają znaczenia dekoracyjnego.

Wymagania i uprawa

Irezyna wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna.

Przed nastaniem pierwszych przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 10-15oC. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny przycinamy w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów. Wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. W II-III z nowych pędów możemy sporządzać sadzonki wierzchołkowe. W naszym klimacie przechowywanie przez zimę jest mało opłacalne, dlatego irezyna jest stosowana jako roślina sezonowa – jednoroczna.

W czasie sezonu warto rośliny uszczykiwać w celu ich rozkrzewienia.

Rozmnażanie

Irezynę rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe w II-III. Ukorzenione rośliny sadzi się w VI na miejsce stałe w rozstawie 15 cm x 20 cm.

Zastosowanie

Irezyna jest doskonałą rośliną do tworzenia zestawień kolorystycznych na letnich kwietnikach dywanowych. Często jest też wykorzystywana na obwódki oraz do zestawień kolorystycznych w pojemnikach.

Iresine herbstii -irezyna Herbsta
Irezyna na kwietniku. Ogród Botaniczny UW w Warszawie

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne