Iris reticulata – kosaciec żyłkowany

Iris reticulata – kosaciec żyłkowany


Iris reticulata - kosaciec żyłkowany
Kwitnący kosaciec żyłkowany
Pochodzenie i opis

Iris reticulata – kosaciec żyłkowany pochodzi z Kaukazu. Osiąga wysokość ok. 20 cm.

Kosaciec żyłkowany jest niską rośliną cebulową zimującą w gruncie. Tworzy wczesnowiosenne delikatne kwiaty.

Wytwarza niewielkie, lekko wydłużone cebule okryte suchą łuską. Nerwy na łuskach cebuli tworzą charakterystyczne żyłkowanie (stąd nazwa: żyłkowany). Liście są bardzo wąskie, trawiaste, sztywne.

Iris reticulata - kosaciec żyłkowany, cebula
Kosaciec żyłkowany, cebula

Kwiaty są pojedyncze, typowe dla rodzaju Iris. Najczęściej spotykamy w ogrodach kwiaty fioletowe, są też odmiany białe i niebieskie. Na płatkach zawsze widać charakterystyczną żółtą plamkę. Kwitnie w III, jednocześnie z liśćmi. Kwiaty są stosunkowo duże, a cała roślina wygląda jak miniaturka kosaćców germańskich.

Wymagania i uprawa

Irysy żyłkowane lubią stanowisko słoneczne i osłonięte.  Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna, stale lekko wilgotna.

Cebule sadzimy do gruntu we IX. Przed zimą cebule należy dobrze okryć torfem, korą lub stroiszem. W czasie wegetacji roślina jest właściwie bezobsługowa. Cebule wykopujemy w VI, gdy liście jeszcze są zielone. Na glebach lekkich, piaszczystych nie trzeba wykopywać cebul co roku. Na glebach cięższych wykopujemy co roku, aby zapobiec zagniwaniu cebul latem w glebie. Cebule mają tendencje do drobnienia i zanikania. 

Kosaćce żyłkowane rozmnażamy poprzez oddzielanie cebul przybyszowych po wykopaniu w VI.

Zastosowanie

Kosaciec żyłkowany jest niedużą rośliną ślicznie wyglądającą na  wczesnowiosennych rabatach. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych oraz do tworzenia niewielkich grup na trawnikach.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne