Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda


Pochodzenie i opis
Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda

Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda to bardzo modna w dzisiejszych czasach roślina doniczkowa ozdobna z kwiatów. Częściej niż kiedyś spotkamy ją w sklepach i to w niespotykanych barwach, a odmiany pełne przypominają małe różyczki. Kupujemy ją na różne okazje zamiast kwiatów ciętych, dodajemy do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi.

Rośnie dziko w górach Madagaskaru. W uprawie stosowane są odmiany mieszańcowe.

Wielu z nas traktuje kalanchoe Blossfelda jako roślinę jednoroczną i po kwitnieniu wyrzuca. Warto jednak cieszyć się nią przez wiele lat, wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja po kwitnieniu.

Kalanchoe to niewysoka roślina doniczkowa. Dorasta do 40 cm. Tworzy rozety ciemnozielonych, błyszczących, skórzastych liści. Ma wyraźnie sukulentową budowę. Kwiaty ma drobne, bardzo liczne, zebrane w baldachy. Kwiaty mają mocne kolory – czerwone, różowe, pomarańczowe, żółte, białe, pojedyncze, półpełne lub pełne. Kalanchoe jest rośliną dnia krótkiego tzn. kwitnie przy dniu trwającym 10 godzin i mniej. Dlatego też w naturalny sposób zakwita późną jesienią i zimą.

Więcej o roślinach dnia krótkiego

Kalanchoë blossfeldiana – kalanchoe Blossfelda
Wymagania i uprawa

Kalanchoe najlepiej czuje się w miejscu bardzo dobrze oświetlonym, ale nie na pełnym słońcu. Lubi ciepłe pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 10oC.

Dobrze rośnie w zwykłej ziemi kwiatowej z dodatkiem żwiru, piasku lub wermikulitu, które rozluźniają podłoże i zwiększają jego przepuszczalność. Wymaga umiarkowanego podlewania, woli lekkie przesuszenie niż jego zalanie.

W celu wywołania kwitnienia wiosną i latem, należy w czasie długiego dnia (wiosna, lato) codziennie zaciemniać całą roślinę o tyle godzin, aby uzyskać najwyżej 10-godzinny dzień. Zaciemnianie powinno trwać 2 miesiące i polega na zasłonięciu rośliny tak szczelnym materiałem, żeby nie przepuścił ani odrobiny  światła.

Kalanchoe może nam kwitnąć co roku. W tym celu po kwitnieniu roślinę należy mocno przyciąć pozostawiając na każdym pędzie 2-3 węzły. Po przycięciu wprowadzamy roślinę w stan spoczynku. Obniżamy temperaturę powietrza do kilkunastu stopni i ograniczamy podlewanie. Gdy roślina zacznie wypuszczać nowe pędy przenosimy ją w miejsce dobrze oświetlone, ciepłe i rozpoczynamy podlewanie.

Kalanchoe często jest atakowane przez wełnowce.

Rozmnażanie

Kalanchoe bardzo łatwo rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniają się ok. 10 dni.

Zastosowanie

Obecnie jest jedną z podstawowych roślin doniczkowych ozdobnych z kwiatów. Często dawana jest na różne okazje zamiast kwiatów ciętych. Niestety najczęściej traktowana jest jak roślina sezonowa i po kwitnieniu jest wyrzucana.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne