Larix decidua – modrzew europejski, modrzew pospolity

Larix decidua – modrzew europejski, modrzew pospolity


Larix decidua

Pochodzenie i opis

Larix decidua – modrzew europejski, modrzew pospolity występuje w środkowej i zachodniej Europie. W Polsce rośnie dziko w górach, przede wszystkim w Tatrach. W mniejszych skupieniach występuje w Sudetach.

Jest to drzewo nagozalążkowe, iglaste, dorastające do 50 m wysokości. Rośnie szybko, dożywa do kilkuset lat, choć już po ok. 100 latach zaczyna próchnieć. Konary ma ułożone prawie poziomo, tworząc „drabinkę”. Kora u starszych egzemplarzy mocno spękana, ciemna.

Pędy są zróżnicowane na długo- i krótkopędy. Pędy ozdobne są także zimą w stanie bezlistnym, dzięki wypukłym, kulistym krótkopędom oraz żółtemu zabarwieniu. Igły są sezonowe, czyli opadają na zimę. Są miękkie, wyrastają w pęczkach po kilkadziesiąt wokół krótkopędu.

Igły modrzewia są ozdobne zarówno wiosną – są jasnozielone, jak i jesienią, gdy przebarwiają się pięknie na żółto.

Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Modrzew europejski, młode igły na krótkopędach

Kwiaty są jednopienne, rozdzielnopłciowe. Żeńskie przypominają małe szyszki i są ciemno różowe, męskie są jasnożółte. Kwiaty pojawiają się wraz z wiosennym rozwojem igieł, w kwietniu. Szyszki są drobne, sterczące do góry. Pozostają wiele lat na drzewie i opadają razem z gałązkami.

Larix decidua - modrzew europejski modrzew pospolity
Młode szyszki
Wymagania

Modrzew jest gatunkiem wybitnie światłolubnym. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz przeciętnych glebach. Najlepsze są gleby świeże i żyzne. Nie znosi gleb wilgotnych i gliniastych ani bardzo suchych i ubogich. Jest odporny na zanieczyszczone i suche powietrze w miastach oraz na mrozy. W ogrodach należy sadzić modrzewie jesienią, gdyż wiosną bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację. Dobrze znosi cięcie.

Zastosowanie

Modrzew doskonale nadaje się na strzyżone żywopłoty. Można go wykorzystywać w nasadzeniach krajobrazowych, w parkach i zieleni miejskiej, pojedynczo lub w niewielkich grupach. Nagie pędy nadają się do suchych kompozycji. Szczególnie ładnie prezentuje się wiosną i jesienią. Na jesieni daje duży opad igieł. Rozkładające się igły łatwo zakwaszają glebę.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion na początku V. W celu rozmnożenia odmian (szczególnie modnych zwisających) stosuje się szczepienie na 5-letnim pędzie siewki modrzewia europejskiego lub japońskiego.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne