Lathyrus odoratus – groszek pachnący, lędźwian wonny

Lathyrus odoratus – groszek pachnący, lędźwian wonny


Lathyrus odoratus - groszek pachnący
Lathyrus odoratus – groszek pachnący
Pochodzenie i opis

Lathyrus odoratus – groszek pachnący, lędźwian wonny pochodzi z południa Włoch. Dorasta do 250 cm. Odmiany uprawiane w szklarniach wyłącznie na kwiat cięty dorastają do 50 cm i nie wymagają podpór.

Groszek pachnący jest jednorocznym pnączem wysiewanym wprost do gruntu.

Łodyga groszku jest wiotka, oskrzydlona, nieznacznie tylko rozgałęziona. Liście są złożone z dwóch listków zakończonych wąsami i są lekko owłosione. Organem czepnym groszku są wąsy będące przekształconymi liśćmi. Wąsy owijając się wokół podpory umożliwiają wspinanie się rośliny.

Kwiaty groszku pachnącego są duże, pastelowe, bardzo pachnące. Zebrane są w grona po 4-9 na długich szypułkach wyrastających z kątów liści. Kwiat składa się z 5 płatków: żagielka, dwóch skrzydełek i łódeczki. Barwy kwiatów uzależnione są od odmiany, przeważają jednak delikatne pastelowe kolory. Niektóre odmiany są dwubarwne. Kwitnie przez całe lato, nawet do pierwszych przymrozków. Warunkiem długiego kwitnienia jest systematyczne dosiewanie nasion co 2-3 tygodnie. Pojedyncza roślina kwitnie stosunkowo krótko, bo ok 2-3 tygodnie. Owocem jest strąk. Nasiona są kuliste, brązowe (12-14 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa

Groszek preferuje stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być wapienna, żyzna, dobrze uprawiona, dość wilgotna. Groszek nie znosi świeżego obornika, natomiast doskonale reaguje na nawożenie kompostem. Wymaga nawożenia pogłównego nawozem wieloskładnikowym. W czasie suszy wymaga podlewania.

Nasiona wysiewa się do gruntu gniazdowo, po 3-4 w jeden dołek w III/IV. Groszek dobrze wschodzi w niskich temperaturach. Roślina dość szybko przekwita (okres kwitnienia trwa ok. 3 tygodni), dlatego warto wysiewać go partiami co 2-3 tygodnie aż do VI.

Ważnym zabiegiem  w uprawie groszku jest obsypanie 15-centymetrowych siewek ziemią. Siewki powinno się też uszczykiwać w celu lepszego rozkrzewienia.

W okresie wegetacji groszek wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Aby przedłużyć kwitnienie można też usuwać przekwitłe kwiatostany. Jednocześnie nie dopuszczamy do tworzenia się nasion.

W celu uzyskania roślin wcześniej kwitnących (na początku VI) możemy wysiać nasiona już w II/III w pomieszczeniu o temp. ok. 10oC, do doniczek po 3-4 sztuki. Zahartowaną rozsadę sadzimy do gruntu w I połowie IV.

Zastosowanie

Groszek jest przede wszystkim wykorzystywany jest kwiat cięty.  Jest też cenną rośliną pachnącą i pnącą. Obsiewa się nim ogrodzenia i pergole.

Ze względu na przyjemny zapach szczególnie polecany jest do ukwiecania miejsc wypoczynku (ławki, tarasy altany), podobnie jak maciejka. Doskonale nadaje się do uprawy szklarniowej na kwiat cięty już w III-IV.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne