Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) – laurencja zatokowa, izotoma

Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) – laurencja zatokowa, izotoma


Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) - laurencja zatokowa, izotoma
Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) – laurencja zatokowa, izotoma
Pochodzenie i opis

Laurentia axillaris (Isotoma axillaris) – laurencja zatokowa, izotoma rośnie dziko we wschodniej Australii. Dorasta do 30 cm.

Laurencja jest byliną, która w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Jest rośliną bardzo delikatną, z cienkimi przewisającymi pędami i licznymi, bardzo drobnymi, ząbkowanymi liśćmi. Wytwarza bardzo delikatne, 5-płatkowe, gwiazdkowate kwiaty. Kwiaty są pachnące, w odcieniach fioletu, różu i bieli. Kwitnie całe lato.

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie w miejscach lekko półcienistych. Jeżeli posadzimy ją na pełnym słońcu, to musimy intensywniej podlewać. Wymaga przeciętnej gleby ogrodowej. Nie znosi gleb zlewnych, a po dobrym zakorzenieniu bez problemu znosi krótkie okresy suszy. Rośliny posadzone w pojemnikach muszą być podlewane bardzo systematycznie.

Na zakończenie sezonu najczęściej laurencję likwidujemy, traktując ją jak roślinę jednoroczną.

Jeżeli mamy odpowiednie miejsce do zimowania – pomieszczenie dobrze oświetlone o temperaturze kilkunastu stopni, to możemy pokusić się o przezimowanie rośliny i rozmnożenie na wiosnę przez sadzonki wierzchołkowe (podobnie jak pelargonię).

Bardziej opłacalny jest wysiew nasion pod osłonami w III. Nasion nie przykrywamy tylko lekko wklepujemy w podłoże. Siewki pikujemy i uszczykujemy w celu rozkrzewienia. Sadzimy na miejsce stałe po majowych przymrozkach.

Aby przedłużyć kwitnienie i nadać roślinie zwarty pokrój, systematycznie usuwamy przekwitnięte kwiaty. Po głównym kwitnieniu warto roślinę przyciąć na wysokość kilkunastu centymetrów. Jeżeli będzie długa i ciepła jesień, to przycięta laurencja może ponownie zakwitnąć.

Zastosowanie

Laurencja jest stosowana przede wszystkim do obsadzania pojemników stojących lub wiszących. Jest to cenna roślina balkonowa i tarasowa. Ładne też wygląda na kwietnikach i w ogrodach skalnych.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne