Leontopodium alpinum – szarotka alpejska

Dekoracyjność: Srebrzyste ulistnienie oraz srebrzyste, oryginalne kwiatostany.
Pochodzenie i opis: Rośnie w wyższych piętrach Karpat i Alp, także w Polsce, na skałach wapiennych. Spotykana też w niższych partiach gór, ale tam traci swój biały kutner. W Tatrach roślina chroniona (symbol Tatrzańskiego Parku Narodowego). Wysokość 5-20 cm. Tworzy niskie rozetki. Cała roślina pokryta jest gęstym filcem. Liście podłużne. Pędy kwiatostanowe pojedyncze, kwiaty zebrane w koszyczki są białe lub żółte, otoczone filcowatymi, srebrzystymi liśćmi, wyrastające na szczycie pędu. Kwitnienie w VI-VIII. Jest to gatunek bardzo zmienny, w zależności od warunków w jakich rośnie.
Czy wiesz że …
Kwiatostany szarotki wyglądają jak pokryte pleśnią, stąd bardzo trafna słowacka nazwa rodzajowa – plesnivec.
Wymagania: Stanowisko nasłonecznione, gleba każde pod warunkiem, że będzie odpowiednio zdrenowana i zasobna w wapń. Szarotka nie znosi wahań wilgotności podłoża i powietrza. W warunkach głodowych rośliny lepiej się wybarwiają i obficiej kwitną, a także mają bardziej zwarty pokrój. Nie znosi nadmiaru wody zimą, w mokre zimy rośliny wypadają od nadmiaru wilgoci.
Uprawa: Mimo górskiego pochodzenia gatunek bardzo łatwy w uprawie. W warunkach ogrodowych traci jednakże swój górski charakter. Nie nawozić, gdyż rośliny tracą swój charakterystyczny wygląd. Co 2-3 lata rośliny rozsadzać i wysadzać na nowe stanowiska. Na zimę warto zabezpieczyć rośliny przed nadmiarem wilgoci (np. stosować zadaszenie).
Rozmnażanie: Przez wysiew nasion wiosną, które kiełkują łatwo po 10-15 dniach. W wyniku rozmnażania z nasion otrzymujemy duże rozszczepienie cech potomstwa (zmienna wysokość, kształt kwiatu, barwa i gęstość kutneru), w związku z czym potrzebna jest selekcja pod kątem pozostawienia egzemplarzy z obfitym, srebrzystym kutnerem. Ładne egzemplarze lepiej rozmnażać przez podział w IV-VI lub we IX.
Zastosowanie: Jako roślina amatorska do ogrodów skalnych, sadzona w szczelinach skalnych lub między kamieniami. Kwiatostany stosowane na kwiat cięty oraz do suchych bukietów (stąd potrzeba ochrony szarotek w ich naturalnych środowiskach).