Liriope muscari – liriope szafirkowate
Pochodzenie i opis

Liriope muscari – liriope szafirkowate jest uprawiane w naszych ogrodach przede wszystkim ze względu na gęste, zimozielone kępy liści oraz fioletowe kwiatostany. Liście nadają się także i są coraz częściej stosowane jako zieleń cięta.
Rośnie dziko w lasach i zaroślach Japonii, Chin i Tajwanu. Osiąga wysokość 30-50 cm. Jest to roślina kłączowa. Dzięki kłączom bardzo szybko rozrasta się i tworzy rozłożyste kępy. Liście są długie, wąskie, trawiaste, zimozielone. Uprawiane są też odmiany o liściach paskowanych.
Kwiaty są dzwonkowate, zebrane kłosy. Kwiatostany przypominają kwiatostany szafirków. Kwiaty są fioletowe, odmiany także białe. Kwitnienie jest długie – od końca sierpnia, nawet do listopada.

Owocem jest kulista, czarna, błyszcząca jagoda, która jesienią stanowi dodatkową ozdobę liriope.

Wymagania
Liriope najlepiej się czuje na stanowisku lekko ocienionym, najlepiej w lekkim cieniu krzewów lub drzew. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, stale lekko wilgotna, o niewielkiej zawartości wapnia. Lekko kwaśna gleba sprzyja wyrastaniu liści i kwiatostanów. W cieplejszych rejonach kraju dobrze znosi zimy, a na wschodzie wymaga okrycia stroiszem lub włókniną.
Rozmnażanie
Rozmnażanie jest bardzo proste przez podział karp wiosną. Można też wysiewać jesienią nasiona.
Zastosowanie
Doskonała roślina okrywowa pod drzewa i krzewy. Dobrze wygląda w nieco dzikich ogrodach naturalistycznych. Na przód rabat bylinowych. Liście coraz częściej wykorzystywane przez florystów jako zieleń cięta.