Lithospermum diffusum, Lithodora diffusa – nawrot rozpierzchły

Lithospermum diffusum, Lithodora diffusa – nawrot rozpierzchły


Lithospermum diffusum, Lithodora diffusa – nawrot rozpierzchły
Lithospermum diffusum, Lithodora diffusa – nawrot rozpierzchły

Pochodzenie: Rośnie dziko w Europie południowej i zachodniej oraz w Azji.

Opis: Bylina o grubym kłączu i płożących owłosionych pędach. Osiąga wysokość 30 cm. Jest ozdobna z niedużych, intensywnie błękitnych (!!!) kwiatów. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie maja i trwa kilka miesięcy nieprzerwanie. Pędy pokryte drobnymi ciemnozielonymi liśćmi pokładają się na podłożu i łatwo zakorzeniają.

Wymagania: Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych (naturalne stanowiska to suche południowe wzgórz i zarośla na lessach). Lubi glebę przepuszczalną, umiarkowanie nawadnianą, najlepiej lekko zasadową. Nie znosi deszczowych lat i mokrych zim. Ponieważ pędy nawrotu są pokryte włoskami, to łatwo ulegają chorobom grzybowym, gdy wilgoci jest za dużo. Po kwitnieniu warto przyciąć wyciągnięte pędy w celu zagęszczenia i pobudzenia do kwitnienia.Dobrze znoszą nasze zimy, źle reagują natomiast na częste roztopy, kiedy to mogą zagniwać jego korzenie i pędy. Warto przed zimą przykryć kępy roślin stroiszem (gałązki roślin iglastych) aby korzenie rośliny nie namakały.

Zastosowanie: Doskonała, niedoceniana roślina do ogrodów skalnych i zadarniania suchych, słonecznych miejsc. Nie jest wymagająca i szybko okryje puste przestrzenie w ogrodzie. Można też sadzić go w pojemnikach. Szczególnie oryginalny jest kolor kwiatów – niespotykany wśród roślin ogrodowych, wyglądający na nieco podbarwiony.

Rozmnażanie: Łatwo rozmnaża się przez sadzonki zielne ukorzeniane poza okresem kwitnienia. Pędy łatwo zakorzeniają się, można więc korzystać z odcinania odkładów poziomych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne