Lonicera caprifolium – wiciokrzew przewiercień

Lonicera caprifolium – wiciokrzew przewiercień


Pochodzenie: Rośnie dziko w Europie południowo-wschodniej. W Polsce rosną jedynie osobniki zdziczałe, głównie w okolicy środkowej Wisły.

Dekoracyjność: Kremowo-różowe pachnące kwiaty, pomarańczowe owoce. Gatunek podobny do wiciokrzewu pomorskiego i często z nim mylony.

Opis: Pnącze owijające się pędami, dorastające do 10 m. Pędy i liście nieowłosione, bez gruczołków, nie lepkie. Liście jajowate, górne zrośnięte w okrągłe podstawki (wiciokrzew pomorski nie ma zrośniętych liści). Liście od spodu niebieskawe. Kwiaty kremowe, lekko zaróżowione, pachnące (szczególnie wieczorem). Kwitnienie w V-VI. Owoce pomarańczowe, jaskrawe, okrągłe, leżące na okrągło zrośniętych liściach. Zdobią roślinę w VII – X.

Wymagania: Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, zacisznych. W ostre zimy może lekko przemarzać. Wymaga gleb żyznych, wapiennych, stale lekko wilgotnych. Bardzo chętnie atakowany przez mszyce. Lubi systematyczne nawożenie i podlewanie. Nie wymaga intensywnego cięcia.

Zastosowanie: Do obsadzania pergoli, kratownic, altan. Ze względu na przyjemny zapach warto sadzić w pobliżu balkonów i tarasów.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne