Lupinus polyphyllus – łubin trwały

Lupinus polyphyllus – łubin trwały


Lupinus polyphyllus - łubin trwały
Lupinus polyphyllus – łubin trwały

Dekoracyjność: Jest to gatunek wszystkim doskonale znany i chętnie uprawiany w ogrodach. Wytwarza on charakterystyczne, różnobarwne kwiaty, które są niewątpliwie wspaniałym uzupełnieniem wczesnoletnich rabat. Wielu ogrodników zraża jednak fakt, że liście łubinu szybko zamierają po kwitnieniu oraz że gatunek ten jest bardzo podatny na choroby grzybowe i wirusowe.

Pochodzenie i opis: Mieszańce wywodzące się z gatunków dziko rosnących w Ameryce Północnej. W Polsce często zdziczały. Wysokość 80-100 cm. Liście dłoniasto złożone, niebieskawe, dość szybko zamierają po kwitnieniu (chyba, że rośliny zostały mocno przycięte po kwitnieniu). Kwiaty o bardzo różnych barwach, w zależności od odmiany, lekko pachnące, zebrane w długie kłosowate grona. Kwitnienie w VI-VII i powtórnie, po przycięciu, na jesieni.

Wymagania: Stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba sucha do średnio wilgotnej, dobrze zdrenowana, piaszczysta, próchniczna, niezbyt lekka. Nie znosi gleb wapiennych. Na glebach zbyt ciężkich i zbyt zasobnych w składniki pokarmowe łatwo gnije. W dobrych warunkach gatunek trwały i wytrzymały na mrozy.

Uprawa: Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, aby zapobiec samosiewom. Silnie przycięte po kwitnieniu rośliny zakwitną nieco słabiej drugi raz. Starsze rośliny nie znoszą przesadzania, gdyż tworzą głęboki korzeń palowy. Dobrze reaguje na nawożenie obornikiem.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion jesienią lub wiosną. Nasiona wysiewane wiosną najlepiej jest namoczyć przed wysiewem w wodzie, co przyspiesza kiełkowanie. Sadzonkowanie  jest trudne i powolne.

Zastosowanie: Na rabatach, do ogródków wiejskich, w małych grupach jedno lub wielogatunkowych, na środku lub z tyłu rabaty ze względu na ich zanikanie po kwitnieniu. Wzbogaca glebę w azot, jest chętnie stosowany jako nawóz zielony. Roślina miododajna.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne