Lychnis coronaria, Silene coronaria – firletka kwiecista

Lychnis coronaria, Silene coronaria – firletka kwiecista


Lychnis coronaria, Silene coronaria - firletka kwiecista
Lychnis coronaria, Silene coronaria – firletka kwiecista

Pochodzenie: Rośnie dziko w Europie Południowej i Azji Mniejszej, na suchych zboczach i zaroślach.

Opis: Krótkowieczna bylina (2-3 letnia) dorastająca do 80 cm. Tworzy rozgałęzione kępy. Wytwarza silnie rozgałęzione pędy, pędy i liście pokryte gęstym białym kutnerem (nazywana na zachodzie Europy „zakurzonym młynarzem” – Dusty Miller). Liście są miękkie w dotyku. Roślina ozdobna zarówno z liści, jak i z amarantowych bardzo licznych kwiatów. Wyhodowano też odmiany biało kwitnące. Kwitnienie w VI-VII, później mniej obficie w VIII-IX.

Wymagania i uprawa: Obficie kwitnie tylko na stanowisku nasłonecznionym, na glebie przepuszczalnej, niezbyt wilgotnej, niezbyt żyznej. Na zbyt żyznych glebach żyje krótko i słabo kwitnie. Roślina bardzo łatwa w uprawie. W ciepłe suche lata jest właściwie bezobsługowa (wymaga podlewania w czasie dłuższych okresów suszy), może natomiast zagniwać w wilgotne zimne lata. W miejscach zacienionych słabo kwitnie i zatraca barwę liści i pędów. Po kwitnieniu warto roślinę mocno przyciąć, aby zapobiec samosiewom. Dobrze znosi nasze zimy.

Rozmnażanie: Daje bardzo obfity samosiew, dlatego jej krótkowieczność jest właściwie niezauważalna.

Zastosowanie: Doskonałe uzupełnienie letnich rabat. Najlepiej wygląda w dużych kępach. Nadaje się o ogrodów typu wiejskiego i do ogrodów naturalistycznych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne