Lysimachia nummularia – tojeść rozesłana

Lysimachia nummularia – tojeść rozesłana


Lysimachia nummularia - tojeść rozesłana
Kwitnąca tojeść rozesłana
Pochodzenie i uprawa

Lysimachia nummularia – tojeść rozesłana jest gatunkiem rodzimym. Rośnie dziko na skrajach lasów, w miejscach wilgotnych i cienistych. Tworzy bardzo długie, płożące, łatwo korzeniące się pędy. Liście ma okrągłe, jasno zielone. W uprawie jest też odmiana o liściach złotych (’Aurea’). Kwiaty są drobne, żółte, wyrastające z kątów liści. Kwitnie w VI-VII. Tojeść rozesłana jest gatunkiem bardzo ekspansywnym, szybko tworzy gęste darnie.

Wymagania

Tojeść rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku cienistym lub półcienistym. Odmiana 'Aurea’ znosi więcej słońca. Lubi miejsca wilgotne i chłodne. Gleba powinna być stale wilgotna.

Rozrasta się szybko i może stanowić konkurencję dla słabiej rosnących roślin. Wymaga corocznego przycinania w celu ograniczenia rozrastania się.

Jest w pełni mrozoodporna. Jedynie rośliny, które rosną w  pojemnikach powinny być zabezpieczone przed silnym mrozem.

Rozmnażanie

Bardzo łatwo możemy uzyskać nowe rośliny przez podział rozrośniętych okazów. Bez problemu stosuje się sadzonkowanie pędów lub odkłady poziome (odrywanie pokładających się ukorzenionych pędów).

Zastosowanie

Tojeść rozesłana jest cenną rośliną do okrywania powierzchni w miejscach wilgotnych, a nawet zabagnionych. U mnie w ogrodzie rośnie nad oczkiem wodnym. Zwiesza się do niego i nawet pędy pływają po wodzie bez żadnego uszczerbku. Doskonale nadaje się więc do tworzenia kaskad nad zbiornikami wodnymi. W wilgotnych miejscach ogrodu z powodzeniem może zastąpić trawnik. Można ją też wykorzystywać do obsadzania brzegów pojemników, podobnie jak np. bluszczyk kurdybanek.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne