Lysimachia punctata – tojeść kropkowana

Lysimachia punctata – tojeść kropkowana


Pochodzenie i opis
Lysimachia punctata - tojeść kropkowana
Lysimachia punctata – tojeść kropkowana

Lysimachia punctata – tojeść kropkowana ma ozdobny pokrój oraz bardzo liczne żółte, letnie kwiaty.

Rośnie dziko od Europy Środkowej po Azję Mniejszą. Jest gatunkiem krajowym. Rośnie dziko na łąkach, brzegach wód i skrajach lasów. Rozrasta się bardzo ekspansywnie dzięki krótkim, różowym kłączom. Wysokość 80-120 cm. Tworzy wzniesioną kępę. Liście są jajowate, intensywnie zielone, od spodu charakterystycznie kropkowane (stąd nazwa). Kwiaty ma żółte, zebrane w długie, groniaste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty wyrastają z kątów liści. Kwitnienie w VI-IX. Gatunek jest bardzo silny i nadzwyczaj ekspansywny.

Charakterystyczne różowe kłącza, dzięki którym tojeść wchodzi w każdy kąt ogrodu
Charakterystyczne różowe kłącza, dzięki którym tojeść wchodzi w każdy kąt ogrodu

 

Wymagania i uprawa

Jest gatunkiem mało wymagającym. Najlepsze jest stanowisko słoneczne do półcienistego, chłodne, wilgotne. Gleba raczej wilgotna, żyzna, gliniasta lub ilasta.

Największym problemem jest nadmierne, bardzo ekspansywne rozrastanie się karpy. Warto przed wysadzeniem zakopać w ziemię ograniczniki lub systematycznie obcinać łopatą zewnętrzne fragmenty karpy.

Rozmnażanie przez podział karp lub pojedynczych kłączy.

Zastosowanie

Tojeść kropkowana jest stosowana do sadzenia wokół oczek wodnych, na wilgotnych chłodnych rabatach. Świetnie wygląda w ogrodach naturalistycznych.

Doskonale nadaje się do obsadzania dużych powierzchni oraz do tworzenia „dzikich” grup parkowych. Ze względu na swoją ekspansywność, zastosowanie tej rośliny w małych ogródkach jest niewskazane.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne