Lythrum salicaria – krwawnica pospolita

Pochodzenie i opis
Lythrum salicaria – krwawnica pospolita wytwarza piękne, gęste kwiatostany oraz liście przebarwiające się jesienią. Rośnie dziko w Azji i Europie. Jest także gatunek rodzimym. Rośnie w miejscach wilgotnych – nad brzegami wód, w rowach melioracyjnych, na podmokłych łąkach. Kwitnie co roku wyjątkowo długo i obficie. Jest jedną z ulubionych roślin mojego ogrodu. Rośnie nad oczkiem wodnym i co roku obficie kwitnie całe lato.
Dorasta do wysokości 80-140 cm. Wytwarza potężne, drewniejące korzenie. Tworzy wzniesioną, sztywną kępę. Liście są lancetowate, zielone, na jesieni przebarwiają się na czerwono. Kwiaty są małe, gwiazdkowate, fioletowe, bardzo liczne, zebrane w gęste, kłosowate kwiatostany. Kwitnienie w VII-IX. Kwiaty są miododajne.

Wymagania i uprawa
Krwawnica najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ewentualnie półcienistym. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, a nawet okresowo zalewana. Krwawnica potrzebuje regularnego podlewania i zasilania. Po kwitnieniu należy usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby nie dopuścić do tworzenia się nasion. Bardzo łatwo daje samosiew. Właściwie, poza wycinaniem pędów po kwitnieniu, jest rośliną bezobsługową. Jest całkowicie mrozoodporna.
Rozmnażanie
Przez sadzonki w VI-VII, które ukorzeniają się bardzo łatwo. Wysiew nasion nie stosowany ze względu na ogromną różnorodność siewek i wielką liczbę osobników bezwartościowych (z kwiatami brudno liliowymi). Podział niemożliwy ze względu na potężne, drewniejące korzenie.
Zastosowanie
Krwawnica doskonale nadaje się do sadzenia na obrzeża oczek wodnych. Można ją też sadzić na wilgotne rabaty bylinowe oraz w ogrodach naturalistycznych. Jest cenną rośliną miododajną i leczniczą.
