Magnolia kobus – magnolia japońska


Pochodzenie i opis
Magnolia kobus - magnolia japońska
Magnolia kobus – magnolia japońska

Magnolia kobus – magnolia japońska jest ozdobna przede wszystkim z wczesnych wiosennych białych kwiatów.

Rośnie dziko w Japonii i Korei.

Magnolia japońska jest jedno lub kilkupiennym drzewem. W naturze dorasta do 20 m. W ogrodach jest wysokim krzewem lub drzewem dorastającym do 10 m. Ma piękną gładką jasną korę. Liście są jajowate, podobne do liści innych magnolii, na jesieni przebarwiają się na żółto brązowo. Największą ozdobą tej magnolii są kwiaty – liczne, szeroko rozchylone, białe, pojawiają się przed rozwojem liści, w IV. Kwitną dopiero starsze, rozrośnięte egzemplarze. Po kwitnieniu wytwarza długie mieszki wypełnione nasionami w czerwonych osnówkach. Nasiona podczas dojrzewania stopniowo „opuszczają” mieszek zwieszając się na cienkich elastycznych nitkach. Owoce stanowią na jesieni dodatkowy element dekoracyjny.

Magnolia kobus
Kwitnąca magnolia japońska
Wymagania

Jest jedną z wytrzymalszych gatunków magnolii.

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Wystarczy jej przeciętna, lekko kwaśna gleba ogrodowa. Dobrze znosi nasze mrozy (jeden z najodporniejszych gatunków magnolii), choć warto ją sadzić w miejscach zacisznych ze względu na wrażliwość wczesnowiosennych kwiatów na przymrozki.

Podobnie jak inne gatunki magnolii ma płytko położone, kruche korzenie przez co źle znosi przesadzanie. Przed zimą wymaga ściółkowania gleby.

Dobrze znosi warunki miejskie tzn. zanieczyszczone powietrze i glebę.

Rozmnażanie

Magnolię japońską można rozmnażać z nasion pochodzenia krajowego. Nasiona stratyfikuje się zaraz po zbiorze w temp. 4oC. Wysiewa się je wiosną do zimnego inspektu lub tunelu. Tam siewki pozostają przez 2 lata. Przesadzamy bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni. Siewki wykorzystuje się często jako podkładki pod odmiany szlachetne innych magnolii.

Można też sporządzać sadzonki zielne. Wykonuje się je w II poł lipca. Nieukorzenione pędy umieszczamy bezpośrednio w doniczkach, ponieważ ukorzenione sadzonki nie lubią przesadzania.

Zastosowanie

Pięknie prezentuje się jako soliter w dużych parkach i ogrodach.

Magnolia kobus - magnolia japońska
Magnolia kobus – magnolia japońska jest często wielopniowym drzewem

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne