Magnolia soulangeana – magnolia Soulangean’a, m. pośrednia

Magnolia soulangeana – magnolia Soulangean’a, m. pośrednia


Pochodzenie i opis
Magnolia soulangeana

Magnolia soulangeana – magnolia Soulangean’a, magnolia pośrednia jest mieszańcem wyhodowanym w XIX w. we Francji.

Jest to jedna z najładniejszych magnolii, zachwycająca bogactwem odmian. Ozdobne są jej wiosenne kwiaty i skórzaste duże liście.

Magnolia Soulangean’a to duży krzew lub niewielkie drzewo. Dorasta do 7 m. wysokości. Korzenie magnolii są płytkie, kruche  i wrażliwe na uszkodzenia. Wczesną wiosną ozdobne są duże owłosione pąki kwiatowe. W IV-V rozwijają się duże kielichowate kwiaty.  Przeważają barwy różowe i liliowe.

Pąki kwiatowe magnolii są wyjątkowo duże

Kwitną już 2-3 letnie rośliny. W czasie mroźnych zim pąki kwiatowe przemarzają i wtedy kwitnienie wiosną jest bardzo ubogie.  W czasie wiosennych przymrozków kwiaty brązowieją. Liście rozwijają się po kwitnieniu, są wydłużone (do 20 cm), skórzaste, błyszczące.

Magnolia Soulangean’a
Wymagania

Wymaga miejsca osłoniętego od wiatrów, ciepłego, słonecznego lub półcienistego. Gleba musi być żyzna, głęboko uprawiona, o odczynie lekko kwaśnym. Na glebach obojętnych lub zasadowych liście żółkną (chloroza). Gleba wokół rośliny musi być stale wilgotna.

Nie lubi przesadzania ani zbyt głębokiego spulchniania gleby. Korzenie łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Sadzić najlepiej tylko rośliny młode, najlepiej szkółkowane w pojemniku.

W czasie suszy wymaga intensywnego podlewania, ponieważ płytki system korzeniowy nie może czerpać wody z głębszych warstw gleby. Dobrze też reaguje na ściółkowanie gleby wokół rośliny, co umożliwia zatrzymanie wody w glebie oraz ogranicza rozwój chwastów. Jeśli stosujemy torf lub korę to ściółkowaniem możemy dodatkowo lekko zakwasić glebę i chronić korzenie przed mrozem.

Młode, posadzone na wiosnę rośliny należy przed zimą okryć przewiewnym materiałem, np. słomą. Magnolie nie lubią cięcia, ponadto cięcie zmienia naturalny pokrój roślin.

Rozmnażanie

Gatunek ten rozmnażamy przez sadzonki zielne sporządzane od połowy VII. Dobre rezultaty daje też szczepienie na magnolii japońskiej.

Zastosowanie

Magnolia Soulangean’a świetnie nadaje się do sadzenia pojedynczo przy budynku lub na trawniku, tak aby mogła być oglądana i podziwiana z daleka. Najlepiej sadzić w większych ogrodach, ponieważ w dobrych warunkach szybko rozrasta się, a jedynie jako soliter w pełni ukazuje swój urok.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne