Matteuccia struthiopteris – pióropusznik strusi


Matteuccia struthiopteris – pióropusznik strusi to gatunek, którego nie powinno zabraknąć w cienistym zakątku naszego ogrodu. Doskonale pasuje do wilgotnych, chłodnych miejsc nad oczkiem wodnym czy strumykiem, świetnie prezentuje się w towarzystwie innych roślin cieniolubnych.
Opis: Paproć krajowa. Rośnie dziko w wilgotnych lasach, na polanach, w wilgotnych zaroślach. W Polsce gatunek chroniony. Wysokość do 150 cm. Wytwarza podziemne rozłogi, dzięki którym ekspansywnie się rozrasta. Liście dwojakiego rodzaju – płonne (niepłodne, asymilacyjne) i zarodnionośne. Liście płonne są długie, podwójnie pierzaste, początkowo pastorałowato zawinięte.
Czy wiesz że …
Liście zarodnionośne są ciemnobrązowe, sztywne, silnie skrócone, przypominające strusie pióra (stąd nazwa), trwałe zimą.
Oczywiście jak każda paproć, nie wytwarza kwiatów, gdyż nie jest rośliną nasienną.

Wymagania: Stanowisko cieniste i chłodne, dostatecznie wilgotne. Dobrze rośnie tylko na glebie próchnicznej, z dodatkiem torfu. Rozrasta się bardzo szybko i szybko potrafi zawładnąć całym ogrodem.
Rozmnażanie: Podział rozrośniętych kęp w IV-VI, przed pełnym rozwojem liści.
Zastosowanie: Do ogrodów naturalistycznych, niedaleko wody (oczka wodne, strumyki), do cienistych zakątków ogrodu. Kojarzona z Nocą Świętojańską, jako gatunek wydający kwiat paproci.