Mesembryanthemum criniflorum, Dorotheanthus bellidiformis – przypołudnik stokrotkowy, doroteantus stokrotkowy


Mesembryanthemum criniflorum - przypołudnik stokrotkowy

Pochodzenie i opis

Mesembryanthemum criniflorum – przypołudnik stokrotkowy ma duże barwne kwiaty oraz płożący lub zwisający pokrój. Rośnie dziko w Afryce Południowej. Jest rośliną bardzo niską, płożącą. Jej wysokość nie przekracza 10 cm. Przypołudnik jest gatunkiem o budowie sukulentowej. Łodygi i liście są mięsiste, wypełnione wodą. Pędy są mocno rozgałęzione. Płożą się pokrywając duże powierzchnie.

Przypołudnik stokrotkowy jest byliną, ale u nas traktowany jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Liście są liczne, drobne, szorstkie, z brodawkami. Wyglądają jakby były pokryte szronem.

Kwiaty są  stosunkowo duże, podobne do koszyczków roślin z rodziny astrowatych. Podczas pełni kwitnienia spod kwiatów prawie nie widać liści i pędów. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne i dopiero około południa (stąd nazwa). Kwiaty są bardzo barwne – różowe, pomarańczowe, czerwone, łososiowe, białe. Kwitnie obficie całe lato i część jesieni.

Mesembryanthemum
Mesembryanthemum – kwiat

Nasiona są bardzo drobne, jasno beżowe, kanciaste (3000 – 4000 sztuk/ 1g).

Wymagania i uprawa

Przypołudnik, jak wszystkie sukulenty, wymaga stanowiska słonecznego i przepuszczalnej, lekkiej, niezbyt zasobnej gleby. Nie znosi długotrwałych opadów – łatwo wtedy zagniwa i wypada.

Mesembryanthemum criniflorum - przypołudnik stokrotkowy
Nasiona przypołudnika

Nasiona wysiewamy w III pod osłonami do skrzyneczek. Ze względu na to, że nasiona są bardzo drobne, to tylko lekko wklepujemy je w podłoże, a nie przykrywamy. Siewki pikujemy po kilka do doniczek. Sadzimy na miejsce stałe pod koniec V w rozstawie 20 cm x 25 cm.

Przypołudnik - siewki z wyraźnymi gruczołkami na liściach
Przypołudnik – siewki z wyraźnymi gruczołkami na liściach
Zastosowanie

Przypołudnik jest jedną z podstawowych roślin jednorocznych wykorzystywanych w ogrodach skalnych. Stosowany jest też do obsadzania murków kwiatowych i pojemników.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne