Metasequoia glyptostroboides – metasekwoja chińska

Występowanie: Przed II wojną światową uznany za gatunek wymarły, znany tylko ze skamieniałości. W latach 40 ubiegłego stulecia odkryto w górach Chińskich żyjące osobniki, tworzące nawet las. Rośnie tam na terenie wyżynnym, w łagodnym klimacie, na mocno wilgotnych, a nawet bagiennych glebach, w dolinach rzek i terenach zalewowych (nazywana nawet modrzewiem wodnym). Jest to relikt i endemit. Nazywany jest żywą skamieniałością (przeżył masowe wymieranie). Po II wojnie światowej sprowadzono z Londynu siewki metasekwoi do Polski, a następnie wysadzono w Kórniku, Warszawie, Krakowie.

Opis: W warunkach naturalnych dorasta nawet do 50 m, u nas do ok. 30 m. Należy do drzew nagozalążkowych, podobnie jak rośliny iglaste i miłorząb. Podobnie jak modrzew ma liście sezonowe. Jest to gatunek długowieczny, bardzo szybko rosnący (przyrost porównywalny z modrzewiem). Jego system korzeniowy jest płytki i szeroki. Tworzy regularną stożkową koronę. Pień szeroki u dołu, zwęża się ku górze, jest widoczny prawie do wierzchołka. Kora łuszcząca się, brunatno pomarańczowa. Gałęzie ułożone są drabiniaście. Pędy zróżnicowane na długopędy i krótkopędy. Długopędy są wieloletnie, zdrewniałe, od nich wyrastają niezdrewniałe wiotkie krótkopędy opadające w całości, wraz z igłami jesienią. Igły opadające na zimę, jasnozielone, płaskie, miękkie, ułożone grzebieniasto wzdłuż krótkopędu. Jesienią przebarwiają się na żółto lub lekko brunatno. Kwiaty męskie i żeńskie osadzone oddzielnie na tym samym osobniku (rozdzielnopłciowe). Kwiaty żeńskie przypominają małe szyszki na krótkich pędach, męskie pojawiają się już jesienią w postaci zwisających groniastych kwiatostanów. Szyszki nieduże, zwisające na szypułkach. W Polsce metasekwoje kwitną bardzo rzadko i rzadko można w związku z tym oglądać szyszki.

Wymagania: Najlepiej rośnie na glebach żyznych, głębokich, stale wilgotnych, choć rośnie także na przeciętnych glebach. Wymaga stanowisk dobrze oświetlonych. Młode okazy mogą przemarzać zimą i w czasie wiosennych przymrozków, dlatego przez pierwsze 2-3 lata uprawy powinny by lekko okrywane przed zimą. Dobrze rośnie w warunkach miejskich. Bardzo dobrze znosi cięcie.

Rozmnażanie: Przez sadzonki półzdrewniałe (VIII) lub zdrewniałe sporządzane (późna jesień). Można też produkować metasekwoje z nasion, ale siewki przez pierwszych kilka lat życia trzeba osłaniać na zimę, gdyż nie są w pełni mrozoodporne.

Dekoracyjność: Ciekawe soczyście zielone ulistnienie, ładna żółto pomarańczowa barwa igieł jesienią, regularna korona.

Zastosowanie: Oryginalne drzewo sadzone jako ciekawostka, szczególnie w miejscach wilgotnych, nawet błotnistych. Można z niego tworzyć żywopłoty, szpalery formowane i niecięte. Doskonale czuje się w wielkomiejskich parkach oraz w nasadzeniach osiedlowych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne