Miscanthus sinensis – miskant chiński

Miscanthus sinensis – miskant chiński


Miscanthus sinensis - miskant chiński
Miscanthus sinensis – miskant chiński

Dekoracyjność: Jedna z bardziej efektownych i bardzo modnych traw ozdobnych, szczególnie ładnie prezentuje się jesienią, ozdobna z liści i kwiatostanów.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Azji. Jest jedną z najwyższych traw, dorasta do 2 metrów wysokości. Tworzy kępę długich, wąskich, jasnozielonych liści. Pod koniec lata pojawiają się białe gęste kwiatostany, będące dodatkowym elementem dekoracyjnym rośliny. Kwiaty zdobią roślinę przez całą jesień i zimę. W dobrych warunkach siedliskowych jest rośliną długowieczną.

Miscanthus sinensis `Zebrina` - miskant chiński odm. paskowana
Miscanthus sinensis `Zebrina` – miskant chiński odm. paskowana

Wymagania: Dobrze rośnie jedynie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych. Wymaga gleb żyznych stale lekko wilgotnych. Szczególnie dobrze czuje się w pobliżu oczek wodnych. W pierwszym roku po posadzeniu warto rośliny zabezpieczyć kopczykiem z kory, liści lub słomy.

Rozmnażanie: Stosunkowo  łatwe przez podział rozrośniętych kęp, wiosną przed rozwojem nowych liści.

Zastosowanie: Do sadzenia pojedynczo lub w niewielkich grupach, zarówno w większych ogrodach przydomowych, jak i w parkach i na skwerach, ładnie prezentuje się w połączeniu z bylinami kwitnącymi jesienią oraz nad wodą. Szczególnie chętnie sadzone są odmiany np. o poprzecznie paskowanych liściach (`Zebrina`, `Strictus`), o liściach w podłużne paski (`Variegatus`) czy o liściach purpurowych jesienią (`Purpurascens`).


POZOSTAŁE GATUNKI:
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne