Nemophila maculata – porcelanka nakrapiana, nemofila

Nemophila maculata – porcelanka nakrapiana, p. plamista


Nemophila maculata - porcelanka nakrapiana
Nemophila maculata – porcelanka nakrapiana, nemofila
Pochodzenie i opis

Nemophila maculata – porcelanka nakrapiana, nemofila rośnie dziko w lasach na wybrzeżu Kalifornii. Dorasta jedynie do 25 cm.

Porcelanka jest niską, delikatną rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.

Jest to niska, lekko płożąca się roślina. Pędy ma mięsiste, a liście wydłużone, wcinane. Wytwarza bardzo liczne, delikatne, 5-płatkowe kwiaty. Kwitnie obficie całe lato. Nasiona są nieduże, ciemne (400-500 sztuk/1 g).

Każdy płatek kwiatów porcelanki nakrapianej ma  charakterystyczną fioletową plamkę.

Wymagania i uprawa

Porcelanka najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, dosyć chłodnych. Wymaga gleby przepuszczalnej, obojętnej lub lekko zasadowej. W czasie upałów wymaga systematycznego podlewania.

Jest to gatunek bardzo łatwy w uprawie. Nasiona wysiewamy w IV bezpośrednio do gruntu. Po wzejściu siewki przerywamy, zostawiając rośliny w rozstawie 20 cm x 20 cm. Możemy też produkować rozsadę porcelanki. Wtedy nasiona wysiewamy do skrzynek w III w szklarni lub inspekcie. Rozsadę sadzimy do gruntu w V.

Podczas prac pielęgnacyjnych należy uważać na kruche, łamliwe pędy.

Nemophila - porcelanka
Nasiona porcelanki
Zastosowanie

Ładnie wygląda w dużej grupie na kwietniku, z przodu rabat lub jako roślina obwódkowa. Może być wykorzystywana do kompozycji w pojemnikach i skrzynkach balkonowych. Dobrze prezentuje się i czuje nad brzegami oczek wodnych. Porcelanki nie należy sadzić w miejscach narażonych na silne wiatry, ponieważ jej kruche pędy mogą się łamać.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne