Nicotiana alata – tytoń oskrzydlony

Nicotiana alata – tytoń oskrzydlony


Nicotiana alata – tytoń oskrzydlony
Nicotiana – tytoń
Pochodzenie i opis

Nicotiana alata – tytoń oskrzydlony rośnie dziko w południowej Brazylii, gdzie jest byliną. W zależności od odmiany może osiągać wysokość 30 – 150 cm. Pędy ma wzniesione, silnie rozgałęzione. Liście są siedzące, całobrzegie, łopatkowate. Wszystkie części rośliny są lepkie i owłosione, podobnie jak jego krewniaczka petunia.

Tytoń ozdobny jest krótkowieczną byliną, ale u nas traktowany jest jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Kwiaty są zebrane w szczytowe grona, z płatkami korony zrośniętymi w długą rurkę. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone, żółte. Są silnie pachnące, szczególnie wieczorem i w nocy.

Kwiaty tytoniu zapylane są nocą przez ćmy.

Nasiona są bardzo drobne, kuliste, rudobrązowe (7 tys. – 10 tys. sztuk/1g).

Wymagania i uprawa

Tytoń potrzebuje stanowiska słonecznego i ciepłego. Gleba powinna być gliniasta, próchniczna, starannie uprawiona, lekko kwaśna lub obojętna. Tytoń słabo kwitnie w wilgotne chłodne lata. W czasie wegetacji wymaga systematycznego podlewania i nawożenia.

Nasiona wysiewamy do półciepłego inspektu w III. Nasiona są drobne i lepiej kiełkują na świetle, dlatego nie przykrywamy ich podłożem. Temperatura kiełkowania wynosi ok. 20oC. Na miejsce stałe sadzimy rozsadę w połowie V w rozstawie 40 cm x 60 cm.

Zastosowanie

Tytoń stosuje się do tworzenia grup ogrodowych. Odmiany wysokie wykorzystuje się jako osłony i tło dla niższych roślin. Odmiany niskie sadzi się na obwódki a także do pojemników. Ze względu na przyjemny wieczorny zapach obsadza się tytoniem miejsca wypoczynku (altany, ławki, okolice domów).


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne