Nie myl ich

Nie myl ich, nawet gdy ich nazwa jest prawie identyczna. Nie myl ich, choć wyglądają całkiem podobnie.

Wiele roślin ozdobnych otrzymało nazwy bardzo podobne do nazw innych roślin. Często zbieżność nazw związana jest pokrewieństwem (np. wrzosy i wrzośce).

Zdążają się jednak rodzaje roślin zupełnie niepodobnych do siebie ani nie spokrewnionych o bardzo podobnej, mylącej nazwie (np. tawuły i tawułki).

Wśród roślin ozdobnych mamy też rodzaje grupujące rośliny podobne do siebie ale mające różne nazwy (np. różaneczniki i azalie). Jeszcze inne mają podobną nazwę i podobnie wyglądają (np. śnieżyca i śnieżyczka).

Poznajmy zatem rośliny, które mogą nam się mylić.

Śnieżyczka przebiśnieg i śnieżyca wiosenna

Te dwa gatunki mają śnieg w nazwie i to nie bez powodu. Oba kwitną późną zimą i na przedwiośniu. Często jeszcze w ogrodzie leży śnieg. Ponadto nazwa oddaje barwę kwiatów. Zarówno śnieżyczka jak i przebiśnieg mają białe kwiaty z żółto zielonymi plamkami. Oba gatunki wytwarzają niewielką cebulę.

Wrzosy i wrzośce

Wprawne oko dojrzy szybko podstawowe różnice między tymi roślinami.

Więcej …

Pigwowiec i pigwa

to rodzaje podobne właściwie tylko z nazwy i to z polskiej. Pigwowiec po łacinie to Chaenomeles, a pigwa – Cydonia. Oba rodzaje należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Do tej rodziny należą też róże, jabłonie i wiele innych. Ponadto oba rodzaje mają podobne azjatyckie pochodzenie.

Więcej …

Kokorycz i kokoryczka

To dwa rodzaje bylin zimujących w gruncie, które są podobne jedynie z nazwy. I to dodatkowo mylącej!

Kokorycz (Corydalis), wbrew nazwie, jest mniejsza od kokoryczki (Polygonatum) (choć jest też gatunek kokorycz niska).

Więcej …

Bez i lilak

Więcej …

Azalie i różaneczniki

Należą do tego samego rodzaju Rhododendron. W. Seneta w Dendrologii wyróżnił dwa podrodzaje: Eurhodendron (różanecznik) i Anthodendron (azalia). W naszych ogrodach najczęściej spotykamy dwa gatunki: Rhododendron catawbiense (różanecznik katawbijski) oraz Rhododendron flavum (azalia pontyjska). Żeby było jeszcze trudniej to wśród azalii znajdziemy gatunki o cechach różanecznika np. azalie japońskie.

Więcej …

Kasztanowiec i kasztan

Kasztanowiec czy kasztan to w naszym codziennym języku to samo. Podczas zbierania kasztanów w parku nikt z nas nie zastanawia się czy są to owoce kasztanowca czy kasztana. Dopiero zestawienie liści, kwiatów i owoców kasztana i kasztanowca daje sporo do myślenia – są to gatunki wyglądające zupełnie inaczej i mające zupełnie inne wymagania.

Więcej …

Tawuła i tawułka

Tawułki i tawuły to kolejne dwa rodzaje, które nie wiedzieć czemu, mają bardzo podobną polską nazwę. I jest to właściwie ich jedyne podobieństwo.

Więcej …


0

Rośliny ozdobne