Nie myl ich

Wiele roślin ozdobnych otrzymało nazwy bardzo podobne do nazw innych roślin. Często zbieżność nazw związana jest pokrewieństwem (np. wrzosy i wrzośce). Zdążają się jednak rodzaje roślin zupełnie niepodobnych do siebie ani nie spokrewnionych o bardzo podobnej, mylącej nazwie (np. tawuły i tawułki).

Wśród roślin ozdobnych mamy też rodzaje grupujące rośliny podobne do siebie ale mające różne nazwy (np. różaneczniki i azalie). Jeszcze inne mają podobną nazwę i podobnie wyglądają (np. śnieżyca i śnieżyczka).

Poznajmy rośliny, które mogą nam się mylić.

Wrzosy i wrzośce

Wprawne oko dojrzy szybko podstawowe różnice między tymi roślinami.

Więcej …

Pigwowiec i pigwa

to rodzaje podobne właściwie tylko z nazwy i to z polskiej. Pigwowiec po łacinie to Chaenomeles, a pigwa – Cydonia. Oba rodzaje należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Do tej rodziny należą też róże, jabłonie i wiele innych. Ponadto oba rodzaje mają podobne azjatyckie pochodzenie.

Więcej …

Kokorycz i kokoryczka

To dwa rodzaje bylin zimujących w gruncie, które są podobne jedynie z nazwy. I to dodatkowo mylącej!

Kokorycz (Corydalis), wbrew nazwie, jest mniejsza od kokoryczki (Polygonatum) (choć jest też gatunek kokorycz niska).

Więcej …

Bez i lilak

Więcej …

Azalie i różaneczniki

Należą do tego samego rodzaju Rhododendron. Seneta w Dendrologii wyróżnił dwa podrodzaje: Eurhodendron (różanecznik) i Anthodendron (azalia). W naszych ogrodach najczęściej spotykamy dwa gatunki: Rhododendron catawbiense (różanecznik katawbijski) oraz Rhododendron flavum (azalia pontyjska). Żeby było jeszcze trudniej to wśród azalii znajdziemy gatunki o cechach różanecznika np. azalie japońskie.

Więcej …

Kasztanowiec i kasztan

Kasztanowiec czy kasztan to w naszym codziennym języku to samo. Podczas zbierania kasztanów w parku nikt z nas nie zastanawia się czy są to owoce kasztanowca czy kasztana. Dopiero zestawienie liści, kwiatów i owoców kasztana i kasztanowca daje sporo do myślenia – są to gatunki wyglądające zupełnie inaczej i mające zupełnie inne wymagania.

Więcej …

Tawuła i tawułka

Tawułki i tawuły to kolejne dwa rodzaje, które nie wiedzieć czemu, mają bardzo podobną polską nazwę. I jest to właściwie ich jedyne podobieństwo.

Więcej …