Omphalodes verna – ułudka wiosenna

Omphalodes verna – ułudka wiosenna


Omphalodes verna - ułudka wiosenna
Omphalodes verna – ułudka wiosenna

Omphalodes verna – ułudka wiosenna ma niezwykle niebieskie, bardzo liczne wiosenne kwiaty przypominające niezapominajki. Po kwitnieniu – gęste, zielone kobierce. Inne nazwy tej rośliny to: niebieskooka Mary, płożąca niezapominajka.

Pochodzenie: Rośnie dziko w górskich lasach na południu Europy (Alpy, Bałkany, Dolomity, Apeniny).

Opis: Niska dywanowa roślina, dorasta do 20 cm. Wytwarza rozłogi, dzięki którym łatwo się rozrasta i rozmnaża. Liście sercowate, stosunkowo duże, na długich ogonkach, szorstkie. Najpiękniejsze są kwiaty, liczne, drobne, bardzo intensywnie niebieskie z białym oczkiem. Przypominają kwiaty niezapominajki, ale ich barwa jest jeszcze ładniejsza. Kwitnienie w III-V.

Wymagania: Najlepiej czuje się w miejscach lekko ocienionych, na pełnym słońcu liście łatwo żółkną, w głębokim cieniu roślina słabiej kwitnie. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, stale lekko wilgotnej, ale przepuszczalnej. Bez problemu znosi nasze zimy.

Uprawa: Roślina bardzo łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga specjalistycznych zabiegów – wystarczy na wiosnę zasilić ją nawozem wieloskładnikowym i usunąć uschnięte liście na początku sezonu wegetacyjnego.  Łatwo się rozrasta i regeneruje.

Rozmnażanie: Bardzo łatwo rozmnaża się przez rozłogi oddzielane jesienią, przez podział wczesną wiosną, przed kwitnieniem. Można też wysiewać nasiona.

Zastosowanie: Doskonała roślina zadarniająca w miejscach półcienistych i cienistych, tam gdzie nie chce rosnąć trawnik. Może być stosowana jako podszycie parkowe pod krzewami i drzewami. Świetnie prezentuje się w nasadzeniach naturalistycznych. Można ją sadzić na obrzeżach rabat.

Można pomylić z:


Myosotis sylvatica – niezapominajka leśna  

Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora – brunnera wielkolistna, kaukaska niezapominajka   

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne