Dlaczego warto uprawiać rośliny jednoroczne wysiewane wprost do gruntu?

Nagietek to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin jednorocznychRośliny jednoroczne wysiewane wprost do gruntu to grupa roślin ozdobnych stosunkowo łatwa w uprawie. Gatunki te do wysiewu nie wymagają specjalistycznych osłon i pojemników i podłoży, nie trzeba wykonywać żmudnego zabiegu pikowania, a i tak w czasie lata (a nieraz i do późnej jesieni) gatunki te cieszą nasze oczy.

Rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu w ogrodzie i w kuchni

W tej grupie znajdziemy zarówno gatunki niskie (smagliczka, ubiorki) jak i bardzo wysokie (wysokie odmiany słonecznika, kosmosy), gatunki pnące (fasola, groszek), do suchych kompozycji (suchlin, suchołuska), ozdobne z liści (mietelnik) jak i wykorzystywane w przemyśle spożywczym (słonecznik, czarnuszka, nasturcja). Wiele z nich doskonale nadaje się do świeżych bukietów i na nieregularne kwietniki.

Terminy wysiewu nasion
Słonecznik to najbardziej rozpoznawalny ozdobny gatunek jednoroczny
Owoce słonecznika to najważniejszy składnik ptasiego menu

Nasiona do gruntu możemy niestety wysiewać tylko w tych terminach, gdy gleba jest odpowiednio nagrzana i obeschnięta. Główny termin wysiewów do gruntu przypada na kwiecień, niektóre gatunki można wysiewać już w marcu (groszek), a z innymi musimy poczekać do końca maja (nasturcja, słonecznik). Są też takie rośliny, które wysiane jesienią zakwitną wcześniej następnego roku (chaber bławatek, nagietek).

 

1
Rośliny ozdobne