Pachysandra terminalis – runianka japońska

Pachysandra terminalis – runianka japońska


Pochodzenie i opis
Pachysandra terminalis - runianka japońska
Pachysandra terminalis – runianka japońska

Pachysandra terminalis – runianka japońska tworzy gęste dywany zimozielonych liści.

Pochodzi z Japonii, gdzie rośnie na leśnych stokach pod drzewami, w poszyciu. Jest krewniaczką bukszpanu.

Jest niską krzewinką. Dorasta do wysokości 20-30 cm. Wytwarza liczne cienkie kłącza, dzięki którym się rozrasta na boki tworząc niskie kobierce. Nie jest jednak rośliną nadmiernie ekspansywną, rośnie stosunkowo wolno. Liście ma skórzaste, błyszczące, ząbkowane, zimozielone. Liście są zebrane w przyziemne rozety.

<em>Pachysandra terminalis</em> - runianka japońska
Pachysandra terminalis – runianka japońska

Kwiaty są drobne, białe, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwiaty nie są dużą ozdobą runianki. Najczęściej przechodzi się obok nich obojętnie, gdyż pojawiają się w czasie spektakularnego kwitnienia całej masy barwnych cebulowych. Kwiaty przyjemnie pachną, zapach jest podobny do zapachu konwalii. Kwiaty są miododajne. Kwitnienie w III-V. Nie zawiązuje owoców w naszych ogrodach, są nimi białe okrągłe pestkowce. Jest gatunkiem długowiecznym.

Runianka japońska jest roślina jednopienna, ale kwiaty ma rozdzielnopłciowe – oddzielnie męskie i żeńskie. Są one osadzone na jednym pędzie, ale różnią się wyglądem (zdjęcie). Kwiaty męskie mają wyraźne, grube pręciki, stąd nazwa rodzajowa – gr. pachys  „gruby”, andros „mężczyzna”.

Pachysandra terminalis_kwiaty

Wymagania i uprawa

Runianka najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym i wilgotnym i chłodnym. Potrzebuje wilgotnej i żyznej gleby. W miejscach silnie nasłonecznionych kolor liści wyraźnie blaknie.

Jeżeli zapewnimy jej dogodne warunki, to będzie rośliną właściwie bezobsługową.

Tworzy zwarty dywan, przez który trudno przebić się chwastom (pod warunkiem, że przed sadzeniem oczyściliśmy glebę z ekspansywnych chwastów trwałych takich jak podagrycznik). Nie wymaga cięcia, choć ładniej się zagęszcza, jeżeli co roku wczesną wiosną usuniemy jej wierzchołki pędów. W wilgotnym miejscu nie trzeba jej podlewać. Jest odporna na mrozy, warto jedynie okryć ją stroiszem na wypadek suchej, mroźnej, bezśnieżnej zimy. Dzięki temu liście będą mniej parować. Łatwo się rozmnaża przez podział kęp, kłączy lub sadzonki wierzchołkowe w VIII-IX.

Zastosowanie

Runianka jest jedną z najlepszych roślin okrywowych na miejsca zacienione. Jest niezastąpiona tam, gdzie nie chce rosnąć trawnik. Tworzy bardzo gęste zielone kobierce, ozdobne przez cały rok. Doskonale nadaje się na cieniste rabaty, posadzona w towarzystwie paproci, funki, pragni. Dobrze się czuje w okolicy oczka wodnego lub ogrodowego strumyka. Szczególnie ładnie wygląda w dużej grupie i właśnie tak powinna być sadzona. Warto przeznaczyć dla niej odpowiednio duży fragment ogrodu, gdzie będzie mogła się spokojnie rozrosnąć.

’Variegata’ – odmiana o biało obrzeżonych liściach. Lepiej znosi nasłonecznione stanowisko .

Pachysandra terminalis_Variegata


 

 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne