Palmy
Palmy należą do rodziny Arecaceae (dawniej Palmae). Są to rośliny zdrewniałe, drzewiaste, wytwarzające kłodzinę (pień). Kłodzina nie przyrasta na grubość i widać na niej pozostałości po opadniętych liściach palmy (pień pozorny). Mają liście pierzaste lub wachlarzowate, zebrane w pióropusz na wierzchołku kłodziny. Często kłodziny i liście są uzbrojone w ostre kolce. Kwiaty są drobne, niepozorne, zebrane najczęściej w wiechy. Palmy są roślinami jedno- lub dwupiennymi. Owoce to pestkowce lub jagody, często jadalne lub wykorzystywane przemysłowo.
Palmy, oprócz wykorzystania jako rośliny ozdobne, mają szerokie zastosowanie na świecie. Służą jako budulec, dostarczają oleju, cukru, są przysmakiem, pozyskuje się z nich krochmal, wosk, papier, żywicę.
Palmy rosną głównie w pasie równikowym, w strefie tropikalnej i subtropikalnej – w brazylijskich lasach równikowych oraz na wyspach Oceanu Indyjskiego.
Palmy rozmnaża się z nasion sprowadzanych z miejsca pochodzenia gatunku. Nasiona palm mają grubą skorupę nasienną i przed wysiewem warto przeprowadzić proces skaryfikacji. Nasiona kiełkują, w zależności od gatunku, od kilku dni do kilku miesięcy. Warunkiem kiełkowania nasion palm jest wysoka temperatura podłoża (25-30oC). Korzenie siewek są bardzo kruche, dlatego też przesadzanie do doniczek należy wykonywać bardzo ostrożnie.
Nasiona długo pozostają przy siewce i nie powinno się ich usuwać, gdyż dały czas stanowią źródło substancji pokarmowych dla młodej rośliny.
Starsze okazy przesadza się do zwięzłej ziemi palmowej, z domieszką gliny. Należy pamiętać o sadzeniu palm w wysokie, dość wąskie doniczki, ponieważ palmy wytwarzają głęboki, ale niezbyt rozgałęziony system korzeniowy. Na dnie doniczki konieczny drenaż. Gdy rośliny osiągną rozmiary uniemożliwiające przesadzenie, należy wymieniać wierzchnią warstwę ziemi.
Przez cały okres uprawy palmy wymagają systematycznego dokarmiania nawozami mineralnymi oraz umiarkowanego podlewania miękką wodą. Bardzo dobrze reagują na zraszanie liści i utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przy zbyt niskiej wilgotności powietrza zasychają im wierzchołki liści, a całe rośliny atakowane są przez przędziorki i tarczniki.
Palmy stosowane są do dekoracji dużych wnętrz. Latem mogą być wystawiane do ogrodów i na tarasy.
2