Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa

Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa


Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa
Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa
Pochodzenie i opis

Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa to mieszaniec kilku gatunków wyjściowych pochodzących z Afryki, gdzie są krzewinkami.

Pelargonia nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych lecz zimuje w postaci ulistnionych pędów. Cała roślina delikatnie owłosiona.

Dorasta do wysokości 80 cm. Ma krzaczasty pokrój. Pędy są mięsiste, a u starszych osobników drewnieją u podstawy.

Liście są długoogonkowe, okrągłe, lekko klapowane, ząbkowane, często z brązowo czerwonym pierścieniem. Roztarte liście intensywnie pachną.

Kwiaty są zebrane w baldachy. Są osadzone na długich pędach kwiatostanowych. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne, barwy białej, różowej, fioletowej, czerwonej, często dwubarwne. Kwitnienie w VI – X, jest wyrównane i długotrwałe.

Pelargonia to od lat niekoronowana królowa pojemników.
Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słoneczne. W miejscach chłodnych i wilgotnych pelargonie często chorują na choroby grzybowe. Wystarczy przeciętne podłoże kwiatowe. Pelargonia nie lubi nadmiernego nawożenia. Przenawożone pelargonie słabiej kwitną. Dobrze reagują na systematyczne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi, natomiast uważać należy z nawożeniem azotowym. Dobrze znoszą dłuższe okresy suszy. Na rabatach najlepiej jest sadzić pelargonie o kwiatach pojedynczych, które są mniej wrażliwe na deszcz i nie zagniwają podczas długotrwałych deszczy.

Przed nastaniem przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 8-10oC. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny przycinamy w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów. Wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia i zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. Tak przechowywane pelargonie mogą być materiałem matecznym na następny rok.

Rozmnażanie

– wegetatywne – sadzonki wierzchołkowe późnym latem w VII-IX lub wiosną w II-III. Sadzonki ukorzeniają się wciągu 2 tygodni.

– generatywne – wysiew nasion w XII-I, najlepiej po wcześniejszej skaryfikacji. Nasiona kiełkują w temperaturze 22oC ok. 2 tygodni. Rozmnożone rośliny wysadzamy do gruntu w drugiej połowie V.

Zastosowanie

Jest to jedna z najlepszych roślin do obsadzania pojemników, skrzynek balkonowych, donic. Doskonale prezentuje się w kompozycjach na kwietnikach i rabatach.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne