Pennisetum alopecuroides – rozplenica japońska, piórkówka

Pennisetum alopecuroides – rozplenica japońska, piórkówka


Pennisetum alopecuroides - rozplenica japońska, piórkówka
Pennisetum alopecuroides – rozplenica japońska, piórkówka

Dekoracyjność: Trawa o pięknym pokroju i niezwykle dekoracyjnych kwiatostanach.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Azji i Australii. Tworzy gęste regularne kępy wąskich, łukowato przewisających liści. Liście rozwijają się powoli wiosną, ładnie zaczynają wyglądać dopiero latem. Liście wielu odmian są zaopatrzone na brzegach w ostre haczyki. Dorasta do 80 cm. Roślina najładniej wygląda jesienią, gdy w VIII-X pojawiają się bardzo liczne, gęste kwiatostany, przypominające szczotki do butelek. Kwiatostany stopniowo zmieniają kolor na brązowy. W ogrodzie zajmuje sporo miejsca, a z każdym rokiem potrzebuje wokół siebie coraz więcej miejsca i może zagłuszać rośliny rosnące obok.

Wymagania: Dobrze rośnie wyłącznie w miejscu ciepłym osłoniętym, dobrze nasłonecznionym. Wymaga gleb żyznych, średnio wilgotnych. Na glebach suchych i niezbyt zasobnych słabiej kwitnie. Natomiast na glebach słabo zdrenowanych może zimą wymakać. W mroźne zimy może przemarzać, szczególnie w Polsce wschodniej. Częściowo możemy temu zapobiec zostawiając nieprzycięte liście na zimę. Liście te stanowią bardzo dobrą ochronę przed mrozem, a dodatkowo są ozdobą zimowego ogrodu. Na wiosnę liście przycinamy tuż nad ziemią. Wszelkie prace pielęgnacyjne warto wykonywać w grubych rękawiczkach, aby nie skaleczyć się o ostre haczyki znajdujące się na liściach.

Zastosowanie: Doskonała roślina na jesienne rabaty, w połączeniu z astrami, dzielżanami i rozchodnikiem okazałym. Ładnie prezentuje się na obrzeżach rabat oraz nad oczkami wodnymi. Stanowi obowiązkowy element ogrodów japońskich. Ładnie prezentuje się w dużych pojemnikach, które zimą koniecznie trzeba zadołować.

Rozmnażanie: Rozmnażanie kilkuletnich, mocno rozrośniętych kęp. Gatunek można też rozmnażać przez wysiew nasion.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne