Petunia x hybrida – petunia ogrodowa

Petunia x hybrida – petunia ogrodowa


Petunia x hybrida – petunia ogrodowa
Petunia x hybrida – petunia ogrodowa
Pochodzenie i opis

Petunia x hybrida – petunia ogrodowa to mieszaniec gatunków dziko rosnących w Ameryce Południowej. Osiąga wysokość 20 – 80 cm (odmiany o zwisających pędach). Pędy ma rozgałęzione, szorstko i lepko owłosione, gęsto ulistnione. Są one wzniesione, albo płożące lub zwisające, w zależności od odmiany. Liście są jajowate, całobrzegie, również owłosione i nieprzyjemnie lepkie.

Petunia jest rośliną jednoroczną produkowaną z rozsady.

Kwiaty petunii są kielichowate, o płatkach zrośniętych u nasady w rurkę. Są osadzone w kątach liści na krótkich szypułkach. Kwiaty mają barwy w różnorodnych odcieniach różu i fioletu, także białe, łososiowe, pomarańczowe, często dwubarwne. Kwiaty przyjemnie pachną. Wielkość kwiatów i kształt płatków są cechą odmianową.Petunia x hybrida - petunia mieszańcowa

 Obecnie podstawowe grupy petunii dzieli się na:

  • Grandiflora – odmiany wielkokwiatowe, kwiaty duże, ale jest ich stosunkowo niewiele
  • Multiflora – odmiany wielokwiatowe, kwiaty drobniejsze, ale jest ich bardzo dużo na roślinie
  • Pendula – odmiany zwisające, do których należą znane serie odmianowe np. Surfinia, Cascadia, Ursynia

Nasiona petunii są drobne, kuliste, jasnobrązowe (5 tys. – 10 tys. sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa

Petunia wymaga stanowiska słoneczne, ciepłe, ale przewiewne. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, dobrze uprawiona, o odczynie lekko kwaśnym. W czasie upałów wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie. Jest też bardzo wrażliwa na niedobór składników pokarmowych. Należy ją dokarmiać regularnie nawozami wieloskładnikowymi. Nie znosi deszczowych lat, gdyż owłosione liście łatwo gromadzą wodę i umożliwiają rozwój chorób grzybowych.

Nasiona wysiewa się w I-II, w ciepłej szklarni. Nasion nie przykrywamy podłożem, a tylko lekko wgniatamy w podłoże. Kiełkują w temp. 20 – 25oC.  Siewki pikujemy dwukrotnie. Na miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie V w rozstawie 20 cm x 15 cm lub 40 cm x 40 cm.

Zastosowanie

Jest to jedna z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych roślin sezonowych. Stosowana jest do obsadzania rabat, kwietników, pojemników stojących i wiszących. Jest jedną z podstawowych roślin balkonowych.

Petunia x hybrida - petunia ogrodowa
Zwisająca odmiana petunii na miejskim skwerze

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne