Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy


Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy
Pochodzenie i opis

Phalaenopsis jest epifitem, rośnie wysoko w cieniu koron drzew, przyczepiony do zagłębienia kory. Rośnie dziko w klimacie tropikalnym, w Azji i Australii. Kwitnące rośliny dorastają do 70 cm, choć odmiany miniaturowe nie przekraczają 20 cm.

Łodyga jest skrócona, niewidoczna między liśćmi. Liście wyrastają wprost z zakrytej łodygi, są skórzaste, grube, szerokie, na wierzchołku zaokrąglone, rozchodzą się horyzontalnie na boki. U podstawy liści wyrastają nagie, sztywne pędy kwiatostanowe oraz liczne jasne korzenie powietrzne.

Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy

Kwiaty mogą być fioletowe, różowe, białe, kremowe, białe, pomarańczowe, z licznymi żyłkami, plamkami i barwną warżką. Są zebrane po 6-15 w gronach.

Dokładne tłumaczenie nazwy łacińskiej to „wygląda jak ćma”.

Kwiaty pojawiają się na nagim pędzie kwiatostanowym. Kwitnienie trwa ok. 3 miesięcy, wiosną i jesienią. Po kwitnieniu można te pędy wyciąć całkowicie u podstawy (wtedy na kolejne kwitnienie poczekamy kilka miesięcy) lub zostawiamy 2-3 oczka, z których w krótkim czasie wyrosną następne kwiaty. Kwiaty bardzo długo utrzymują się na pędzie, nawet kilka miesięcy.

Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy
Wymagania i uprawa

Falenopsis to jeden z najlepszych gatunków storczyków do uprawy w mieszkaniach. Jak wszystkie epifity, nie wymaga dużej ilości podłoża, ale musi to być podłoże próchniczne, przewiewne, z dodatkiem kory i resztek organicznych, kwaśne. Podobne podłoże wykorzystuje w naturze w szczelinach drzew.  Dziś w sklepach ogrodniczych można kupić gotowe podłoże dla storczyków, bogate w korę, torf, mech, węgiel drzewny i włókna kokosowe. Nie znosi też intensywnego nawożenia mineralnego. Powietrze musi być przesycone parą wodną, która jest pochłaniana przez liczne grube korzenie powietrzne.

Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy

Phalaenopsis nie znosi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Spokojnie może stać nawet w głębi pokoju. Temperatura powietrza i podłoża musi być cały rok wysoka (24-28oC), roślina nie znosi otwierania okien zimą, przeciągów i nieszczelnych okien. Przy zbyt niskiej temperaturze powietrza falenopsis nie kwitnie. Jedynie tuż przed oczekiwanym kwitnieniem warto na kilka dni obniżyć temperaturę powietrza do ok. 16oC. Zimą, w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, wilgotność powietrza jest zbyt niska (niejednokrotnie ok. 30%), dlatego powietrze wokół roślin należy często zraszać (do min. 70%), ale nie opryskiwać bezpośrednio kwitnącej rośliny. Falenopsisy podlewamy średnio raz w tygodniu, pamiętając aby korzenie nie stały w wodzie. Lepiej nawet lekko przesuszyć podłoże niż zalać wodą. Rośliny te nie znoszą nadmiernego nawożenia, są bardzo wrażliwe na nadmierne zasolenie podłoża. Jeżeli korzystamy z typowych mieszanek nawozowych, należy zmniejszyć o połowę stężenie, a najlepiej korzystać ze specjalnych nawozów dla storczyków. Falenopsis dobrze reaguje na nawożenie dolistne, również nawozami o mniejszym stężeniu.

Rozmnażanie

Odmiany rozmnażane są w specjalistycznych laboratoriach in vitro metodą kultur tkankowych z wykorzystaniem śpiących pąków bocznych znajdujących się na pędach kwiatostanowych, przez podział rozrośniętych roślin oraz przez rozmnóżki pojawiające się na pędach kwiatostanowych. Rozmnażanie z nasion jest trudne – patrz opis grupy.

Zastosowanie

Falenopsis doskonale nadaje się do dekoracji pomieszczeń (jako roślina doniczkowa). Stał się ostatnio bardzo modny dzięki intensywnemu rozmnażaniu in vitro. Jest też jednym z najtrwalszych kwiatów ciętych – potrafi stać w wazonie nawet kilka tygodni. Doskonale nadaje się na wiązanki okolicznościowe, głównie ślubne.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne