Phaseolus coccineus – fasola wielokwiatowa

Phaseolus coccineus – fasola wielokwiatowa


Phaseolus coccineus - fasola wielokwiatowa

Pochodzenie i opis

Phaseolus coccineus – fasola wielokwiatowa jest silnym pnączem ozdobnym z liści i kwiatów. Rośnie dziko w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej. Dorasta do 4 m. Jest gatunkiem silnie i szybko rosnącym. Pędy nie rozkrzewiają się. Mocno owijają się wokół podpory. Liście są duże, sercowate, złożone z trzech listków.

Fasola wielokwiatowa jest szybko rosnącym pnączem jednorocznym wysiewanym wprost do gruntu.

Phaseolus coccineus - fasola wielokwiatowa
Liście fasoli

Kwiaty są czerwone lub białe, podobne w budowie do kwiatów krewniaka – groszku pachnącego. Kwiaty są  zebrane w groniasty kwiatostan. Fasola kwitnie całe lato. Owocem jest długi strąk. Nasiona są podobne do nasion fasoli jadalnej. Są duże (1-2 sztuki/1 g). Mają najczęściej marmurkowy rysunek i są jadalne.

Phaseolus coccineus - fasola wielokwiatowa
Budowa kwiatu fasoli
Wymagania i uprawa

Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, gdyż fasola to roślina wybitnie ciepłolubna. Ma stosunkowo małe wymagania glebowe, ale najbardziej odpowiada jej gleba żyzna i przepuszczalna. W czasie suszy wymaga podlewania. Cierpi z powodu majowych przymrozków.

Nasiona wysiewamy do gruntu w IV/V, najlepiej gniazdowo po 3-5 nasion wokół podpory. W razie przewidywanych przymrozków trzeba młode siewki zabezpieczyć.
Phaseolus coccineus - fasola wielkokwiatowa
Nasiona fasoli wielokwiatowej
Zastosowanie

Fasola jest cenną rośliną do okrywania wysokich płotów, altan i pergoli. Można dzięki niej utworzyć szybką osłonę na balkonach i tarasach.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne