Platanus x acerifolia – platan klonolistny


Opis: Długowieczne drzewo dorastające do 30 m wysokości, z rozłożystą dostojną koroną.

Charakterystyczną cechą platana jest odchodząca, łuszcząca się kora, dlatego mówi się, że platan to drzewo z korą w moro.

Najbardziej charakterystyczną cechą platana jest różnobarwna łuszcząca się kora
Porównanie liści platana (z prawej) i klonu pospolitego (z lewej)

Dlatego pień i konary platana wyglądają różnobarwnie i są widoczne z daleka, szczególnie w stanie bezlistnym. Liście przypominają kształtem klon pospolity, ale dorastają do znacznie większych rozmiarów. Na jesieni przebarwiają się na żółto i brązowo. Kwiaty drobne, niepozorne, zebrane w zwisające kuliste kwiatostany, pojawiają się w V. Owocem jest orzeszek zaopatrzony w szczecinkę, owoce zebrane w zbite, kuliste zwisające na długiej szypułce owocostany. Owocostany utrzymują się na drzewie przez całą zimę a na wiosnę stopniowo rozpadają się i rozsiewają.

Platan to dostojne długowieczne drzewo, park pałacowy w Łańcucie

Występowanie: Rośnie dziko na półkuli północnej – w Ameryce Północnej, w Azji płd-wsch. oraz płd-wsch. Europie. W Polsce nie rośnie dziko, ale jest coraz częściej i coraz chętniej sadzonym drzewem alejowym i parkowym.

Platan to cenne drzewo alejowe, Lwów

Wymagania: Najlepiej rośnie na żyznych, głębokich glebach, może też być sadzony na glebach lżejszych, ale stale lekko wilgotnych. Wymaga stanowiska ciepłego, zacisznego, nasłonecznionego. W rejonach chłodniejszych (Polska płn-wsch) nie jest polecany. Bez problemu rośnie w dużych miastach – dobrze znosi zanieczyszczone powietrze i glebę. Dobrze znosi przesadzanie (najlepiej wiosną). Dobrze znosi cięcie, czego efekt możemy „podziwiać” w krajach Europy zachodniej.

Zastosowanie: Do sadzenia wzdłuż szerokich ulic, alei, promenad i bulwarów. Pięknie prezentuje się jako soliter (pojedynczy okaz) na trawniku, gdzie można podziwiać niesamowite rozmiary drzewa. Najpiękniejsza aleja platanowa w Polsce znajduje się w Szczecinie na Jasnych Błoniach. Aleja została założona w latach 20-tych XX w.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne