Polemonium caeruleum – wielosił błękitny

Polemonium caeruleum – wielosił błękitny


Polemonium caeruleum - wielosił błękitny
Polemonium caeruleum – wielosił błękitny
Pochodzenie i opis

Polemonium caeruleum – wielosił błękitny występuje na terenie Azji i Europy, także gatunek krajowy. U nas rośnie w północno-wschodniej części Polski i w Karpatach, na bardzo mokrych i torfiastych łąkach i w zaroślach. W naturalnych stanowiskach gatunek chroniony. Wytwarza kłącza. Wysokość 40-100 cm. Tworzy wyprostowane kępy. Łodygi ma wyprostowane, kanciaste, puste w środku, nierozgałęzione. Liście są nieparzystopierzaste, z 17-27 lancetowatymi, ciemnozielonymi listkami. Kwiaty są szeroko dzwonkowate, z żółtymi pylnikami, zebrane na wierzchołkach w wiechy, barwy niebieskiej, pachnące. Kwitnienie w VI-VII, powtórne w VIII-IX. Gatunek krótkowieczny.

Wymagania i uprawa

Jest to gatunek mało wymagający. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, chłodne i wilgotne, gleba uboga w wapń (pH 6-6,5), próchniczna i lekka, stale lekko wilgotna, ale nie mokra.

W czasie suszy należy rośliny podlewać, aby podłoże było stale wilgotne. W razie potrzeby podpierać wysokie łodygi. Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe ściąć, co pobudzi rośliny do powtórnego kwitnienie późnym latem.

Rozmnażanie bardzo łatwe z nasion wysiewanych w IV-VI. Kiełkowanie po 25 dniach. Siewki wymagają pikowania, bardzo szybko rosną. Przez podział zimą lub w V-VI.

Zastosowanie

Do sadzenia na rabaty bylinowe, pod krzewami, w ogrodach naturalistycznych. Szczególnie dobrze gatunek ten prezentuje się w dużych grupach oraz na tle krzewów i drzew. Gatunek miododajny.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne