Primula elatior – pierwiosnek wyniosły

Primula elatior – pierwiosnek wyniosły


Pochodzenie i opis
Primula elatior – pierwiosnek wyniosły
Primula elatior – pierwiosnek wyniosły

Rośnie dziko na wilgotnych łąkach i w lasach od Europy do Azji Mniejszej. Jest gatunkiem rodzimym. Dorasta do wysokości 15-25 cm. Tworzy małe kępki rozetowych liści. Liście są wydłużone, jasnozielone, pomarszczone, o brzegu pofalowanym.

Kwiaty są jasnożółte. Odmiany mają różne kolory. Kwiaty są podobne do kwiatów pierwiosnka lekarskiego (P. officinalis), ale większe i nie pachnące, zebrane na wyniosłych pędach kwiatostanowych. Kwitnienie w III-V. Bardzo łatwo się rozsiewa.

Primula elatior – pierwiosnek wyniosły `Gold Lace Black`
Primula elatior – pierwiosnek wyniosły `Gold Lace Black`
Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku półcienistym, w okolicy drzew i krzewów, które wiosną nie mają liści. Dzięki temu pierwiosnek ten ma dostateczną ilość światła w okresie kwitnienia oraz półcień latem. Na miejscu  słonecznym latem wymaga  większej wilgotności podłoża. Gleba powinna być średnio wilgotna do wilgotnej, gliniasta i żyzna. Nie znosi przesadzania. W czasie suszy wymaga podlewania. Wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, aby zapobiec samosiewom.

Rozmnażanie

Przez wysiew przechłodzonych nasion wiosną.  Można też dzielić latem rozrośnięte kępy.

Zastosowanie

Jedna z podstawowych roślin wiosennych. Doskonale nadaje się ogrodów naturalistycznych, do sadzenia w grupach pod drzewami i krzewami. Wykorzystywany jest do sadzenia na obwódkach lekko ocienionych rabat. Dobrze się czuje w okolicy oczka wodnego czy strumyka.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne